Spanyolországban és Franciaországban május után júniusban is rekordokat dönt a hőmérséklet, és még messze a csúcs.
Május után júniusban is rendkívüli, az elmúlt évek átlaghőmérsékleténél magasabb és átlagos csapadékmennyiségénél szárazabb időjárás sújtja Franciaországot és Spanyolországot – írja a Guardian.
Franciaországban egyes helyeken a 38 fokot is elérte a hőmérséklet az előző hónapban (ami 17 Celsius-fokkal magasabb a májusi átlagnál), a héten pedig 39 fokra számítanak a Rhone-völgyben. A hőmérséklet csütörtökön Párizsban is 35 fok fölé emelkedhet, sok helyen pedig 20 fok felett marad a hőmérséklet éjszakára is. Francia meteorológusok szerint a jelenség azért aggasztó, mert ugyan voltak történelmien forró és száraz júniusok az elmúlt két évtizedben is, a kiugró hőmérséklet egy héttel hamarabb jelentkezik most, mint más évek júniusaiban.
Ennél is súlyosabb a hőhullám Spanyolországban: a déli régiókban a hétvégén 43 Celsius-fokot mértek, a drámai hőség pedig szintén hamarabb; 20-40 nappal korábban érkezett meg, mint a korábbi évek nyári hónapjaiban. Spanyolországban egyébként tavaly nyáron mérték a legmagasabb hőmérsékletet valaha, augusztusban 47,4 fok volt Andalúziában.
A hőséggel együtt járó szárazság miatt Franciaország 35 régiójában rendeltek el vízkorlátozást, és más dél-európai országokban, például Portugáliában is aggasztó a helyzet. Utóbbi országnak jelenleg a 97 százalékát minősítették „extrém aszályosnak”, miután 13 százalékkal kevesebb csapadék esett, és átlagosan 3 Celsius-fokkal melegebb volt idén májusban, mint más években. Szakértők szerint a forró és száraz időjárás a klímaváltozásnak köszönhető, ugyanis egy hosszan romló trendbe illeszkednek be a mostani időjárási körülmények.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Akkora a hőség Indiában, hogy kiszáradt madarak potyognak az égből
Tovább súlyosbodott a Nagy-korallzátony helyzete
Ön mire fog emlékezni 2024-ből? Szavazzon az év emberére, citromdíjasára, szavára és legabszurdabb történetére!
A köztársasági elnök bukásához vezető kegyelembotrány, önkormányzati, európai parlamenti és amerikai választások, szuverenitásvédelem és 1956 újraértelmezése. Idén is erős évünk volt, döntsön ön, melyek voltak 2024 legemlékezetesebb pillanatai! A szavazás december 19-ig tart.