Olyan fedőt alkottak, amivel megakadályoznák, hogy a városi madarak kukázhassanak.
Városszerte problémát okoznak a Főkert szerint azok a varjúfélék – többnyire dolmányos varjak, csókák, szarkák – amik a fedetlen hulladékgyűjtőkből kurkásszák ki az ételmaradékokat, ugyanis dolguk végeztével ők továbbrepülnek, a szemét viszont az utcán, a kukák mellett marad.
Az FKF és a Főkert így a helyzet kezelésére megalkották a tökéletes fedőt. Húsz kukára szereltek fel olyan fedeleket, amik közül az egyik típusú teljesen teljesen teli, felhajthatós, a másikon pedig van egy kisebb nyílás, ahol a kisebb szemetet a fedél felhajtása nélkül is be lehet dobni.
A Főkert munkatársai pedig szemmel tartják a kukákat: figyelik a madarak kreativitását, vajon ki tudják-e játszani az új fedőket. Amint kiderül, hogy melyik fedő tartja leghatékonyabban távol a madarakat, egyre több kukát fognak lefedni a nyertessel városszerte. A Népligetben tíz darabot, a Tabánban hatot, a Horváth kertben pedig négyet fedezhetnek fel a Budapestiek. Jelenleg amúgyis érdemes vigyázni a varjakkal: fiókáikat reptetik, így a nagyobb madarak akár emberekre is támadhatnak.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
zCast: Az akkugyárhatalom, ahol a hatóságok és a gyárak együtt állnak szemben a helyi polgárokkal
Megpróbáltuk sok nézőpontból körbejárni az akkugyárhatalommá válás meglévő – és várható – kockázatait és előnyeit, amihez Éltető Andrea közgazdász volt segítségünkre. Hány gyár épült és épülhet még? Mikortól válhat a lakossági energia- és vízigény kárára az víz- és energiazabáló iparág? Mennyire piszkosak a tiszta közlekedéshez szükséges gyárak? Vajon tudnánk jobban csinálni, mint ahogy most megy, és egyáltalán megéri ez az egész? Gyere velünk, és megtudhatod.