Nem árvák, nem kell megmenteni és összeszedni a talált madárfiókákat – figyelmeztetnek a madárvédők.
Közeledik a madárfiókák tömeges fészekelhagyási szezonja, de hiába találkozunk magányosnak tűnő fiatal madarakkal a településeken, túlnyomó többségük nem szorul segítségre – figyelmeztet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), amely szerint
a legnagyobb segítség számukra az, ha nem visszük haza őket!
Ugyanez a helyzet a kirándulás során talált, szüleikre várva mozdulatlanul fekve rejtőzködő őzgidákkal, nyúl-, nyest- és mókuskölykökkel, vadmalacokkal,
amelyeket jó szaglású szüleik miatt megfogni sem szabad!
Az MME szerint a kis és közepes testű madárfajokra általánosan jellemző, hogy
- a fiókák még a teljes röpképesség elérése előtt elhagyják a fészket,
- a sűrű aljnövényzetében bujkálnak,
- a kertben, parkban, utcán ücsörögnek a földön,
- hangosan csipognak,
- magányosnak tűnnek.
A látszat azonban csal, semmi bajuk, csak arra várnak, hogy a közelben táplálékot kereső szüleik végre hozzák az ételt, így szükségtelen, sőt, a madarak számára kifejezetten káros, ha hazavisszük őket.
Mért? Mert
- nem tudjuk megtanítani megtanulni a túlélésükhöz nélkülözhetetlen viselkedési formákra,
- könnyen lehet, hogy a szülők által hordottnál sokkal gyengébb minőségű élelmet adunk nekik, amivel maradandó egészségkárosodást is okozhatunk.
Az MME szerint ilyenkor a legjobb, ha a nyílt helyen üldögélő a fiókát óvatosan megfogva a legközelebbi sűrű aljnövényzetfoltba, bokor alá helyezzük. Ha pedig leszakadt a fiókás fészek, vagy a viharos időben kiestek a fiókák, akkor telepítsük őket vesszőkosárba, amit ágak közé teszünk. A tennivalókról egy infografikát is készítettek.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Kutatók nyomkövetőt szereltek szarkákra, aztán jött a meglepetés: a madarak elkezdték leszerelni egymásról
Megváltoztatta a madarak alakját a globális felmelegedés
Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk
Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.