Az ólomtartalommal lehetnek gondok, de mindenki megnézheti magának a térképen, érintett-e.
Magyarország nagy részén az ivóvíz minősége megfelelő. Bács-Kiskun, Baranya és Borsod megyében azonban elfordult a vezetékes vízben határérték feletti növényvédőszer-tartalom. Ezek a mezőgazdaságból származnak, a vízforrásba bemosódó rovarölő- és gombaölőszerek maradványai.
Az ivóvíz mérgezettségének másik oka geológiai lehet, ilyenkor a kőzetből kerülnek ártalmas anyagok a vízbe. Legfontosabb ezek közül az arzén, amely bizonyítottan rákkeltő hatású. A határérték feletti arzéntartalmat Csongrád megye délkeleti csücskében, Makó térségében és a környező falvakban mutatták ki, továbbá a Békés megyei Nagybánhegyesen.
Kockázatot jelent továbbá az ólom, amely a régebbi épületek belső ólomcsöveiből kerülhet az ivóvízbe. Ilyen házak elsősorban a nagyobb városokban, valamitn a fővárosban fordulnak elő, összesen 746 ezer embert érint ez a probléma. A lakóházak belső vezetékeinek cseréje a tulajdonos felelőssége. Az ólomkockázati térkép segítségével mindenki utánanézhet, lakhelyén kell-e tartani ólomszennyeződéstől.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú
„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.