Fokozott óvatosságra int a katasztrófavédelem: a nagy esőzések miatt egyes helyeken villámárvizek várhatók, amelyek még úgy is veszélyesek lehetnek, hogy a németországihoz hasonló drámai helyzettel Magyarországon nem kell számolni.
Az elmúlt napok esőzései és az ezek nyomán kialakuló villámárvizek súlyos helyzetet idéztek elő több magyarországi településen is, a hvg.hu által megkérdezett szakértők azonban úgy látják: a Dunán egyelőre nem kell veszélyes vízszintemelkedéssel számolni. Az előrejelzés július 21-ére jósolja a vízszint tetőzését 600 centiméteren, de még ez is az elsőfokú készültség és az alsó rakpart szintje alatt van.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság szerint biztonságosan levezethető a dunai árhullám, mivel az elmúlt hét esőzései nem érintették komolyan a Duna vízgyűjtőjét. Mindenesetre a védvonalakra figyelőszolgálatot állítanak és készenlétbe helyezik a beavatkozó egységeket.
Pozsonyban két és fél méterrel emelkedett meg a vízszint hétfőre, Győr fölött, Nagybajcson most másodfokú készültség van a vízmagasság miatt, a lejjebbi térségekben (Komárom és Esztergom) pedig csak elsőfokú készültségre kell számítani.
Az OVF mindenesetre fokozott óvatosságra inti a vízitúrázókat, mivel a sodrás és az uszadékok mennyisége sokat nő a napokban.
Ennél nagyobb aggodalmat jelenthetnek a villámárvizek. „Felhőszakadás idején előfordulhat, hogy annyi víz esik, amit a talaj nem tud felvenni és a csatornahálózat sem képes elvezetni. Ilyenkor az alacsonyabban fekvő részeken megáll a víz, ahol pedig szintkülönbségek vannak, villámárvizek keletkezhetnek – magyarázta Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője a hvg.hu-nak.
Kiemelte: megelőzni nem lehet a villámárvizet, de a hatásait csökkenthetjük. Ennek érdekében tartsuk karban a felszíni vízelvezető árkokat, távolítsuk el az árokból a szemetet és a benőtt gazokat. Minél jobb állapotban van a vízelvezető árok, annál több vizet tud elvezetni. Autóval semmiképp se hajtsunk bele a magas állóvízbe, vagy az úton hömpölygő vízbe, mert ha a kocsi légszűrőjébe víz kerül, az autó nemcsak leáll, tönkre is fog menni. Gyalog és kerékpárral se vágjunk át a villámárvizeken, mert már néhány centiméteres vízfolyás is ledöntheti a lábáról az embert. Ha ilyen helyzettel találjuk szembe magunkat, változtassunk az útvonalunkon és kerüljük el - hívta fel a figyelmet.
Jönnek a szúnyogok
A rengeteg csapadék és a Dunán végig vonuló árhullám miatt a szúnyogszaporulat is növekedni fog. A védekezést a lárvák ellen biológiai, majd a kifejlett szúnyogok ellen kémiai úton tervezi a katasztrófavédelem, ezt viszont csak az árhullám levonulása után tudják megkezdeni.
A villámárvizek miatt a szúnyogok most nem csak a tavak és folyók közelében szaporodhatnak el, hanem szinte bárhol, így érdemes kitisztítani a vízelvezetőket, mivel a rendben tartott árkok nehezítik a villámárvizek kialakulását.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat szerint hétfőn a Dél-Dunántúlon, a főváros környékén és az Északi-középhegységen várhatók komoly zivatarok, ami a több 10mm csapadék mellett szélrohamokat és jégesőket is jelenthet.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai
Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.