Kutatók szerint a tavalyi év volt a legnyugodtabb és a legcsendesebb az óceánok élőlényei számára.
A hajók motorja, a vonóhálóval történő halászás, az olajkutak működése, a mélytengeri bányászat és egyéb emberi tevékenységek mind zajszennyezéssel járnak az óceánok, tengerek élővilágára nézve. Mivel azonban ezeknek a tevékenységeknek egy jelentős része tavaly tavasszal, a világjárvány kitörésekor leállt, a vizek mélye is „megnyugodott”. Erre jutottak kutatók egy nemzetközi együttműködés keretében készült kutatásban, amelynek során 231 víz alatti mikrofonnal vizsgálták az óceánokat – írja a The Guardian.
A nemzetközi vizek márciusban, áprilisban és májusban voltak a legcsendesebbek, nyáron azonban, amikor újra beindult a nemzetközi tengeri kereskedelem, ismét nagyon zajos lett a víz alatti világ.
A cikk kitér arra, hogy a fényszennyezéshez hasonlóan az ember által generált zajoknak is környezetszennyező hatásuk van, akár a víz alatt is, hiszen sok állat hanghullámok alapján tájékozódik és kommunikál egymással. Az alacsony frekvenciájú jelek akár többezer kilométert is tudnak haladni a víz alatt.
Jesse Ausubel, a Rockefeller Egyetem Emberi Környezet Programjának igazgatója a The Guardiannek elmondta: 2020-at a „csendes óceán évének” fogják nyilvánítani, eredményeiket a következő hónapokban több tudományos szaklap is publikálni fogja.
Ausubel a 2015-ben indult Nemzetközi Csendes Óceán Kísérlet nevű program alapítója is. Ennek keretében tíz éven keresztül végeznek méreseket arra vonatkozóan, hogy az ember által generált zajok miként hatnak az óceánok élővilágára. A cél az, hogy meggyőzzék a hajózási társaságokat, az olajkutakat üzemeltetőket, de akár a jet-skik tulajdonosait is arról, hogy alacsonyabb hangerősséggel volna érdemes működniük, különben tönkre teszik a környezetüket.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Leállt a kompközlekedés, visszatérnek a delfinek a Hongkong körüli vizekbe
Kiderült, hogy nem örülnek a fák a zajnak
Inflációkövető adóemelés, dráguló bankolás, bonyolódó ügyintézés – így változik az élet 2025-től
Elkezdődött az új év, és vele rengeteg új szabály is élesedik január 1-jén. Mostantól a nyugdíjra félretett pénzt el lehet költeni lakásra, megemelnek több adót, de a napelemesek is készülhetnek változásra. Mutatjuk, milyen új szabályokkal kell megismerkednünk 2025-ben.