Tudósok egy csoportja arra figyelmeztetett, hogy minél hamarabb és minél alaposabban vizsgálni kellene, milyen hatással van az emberi szervezetre a mikroműanyag-szennyezés.
Világméretű katasztrófát is okozhatnak a lenyelt mikroműanyagok, amelyek egészségügyi hatásáról még mindig semmit nem tudunk – figyelmeztettek tudósok egy, a Science folyóiratban megjelent cikkben, amiről a Science Daily számolt be.
Ahogy azt már korábbi kutatások is igazolták, a mikroműanyagok már szinte a bolygó minden pontján megtalálhatóak és minden élőlény szervezetébe bejutnak – akár belélegzik, akár megisszák a vízzel, vagy megeszik a táplálékkal együtt. Az ember sem kivétel.
A kutatók arra is kitértek, hogy a szennyezés különböző formái másképpen hatnak a növényekre és az állatokra, és már ezek is veszélyt jelentenek az emberek egészségre. A legfontosabb szerintük azonban az, hogy az emberi szervezetre gyakorolt hatást még nem vizsgálták, így ezt minél előbb, minél alaposabban vizsgálni kellene.
Ez pedig nem is lesz egyszerű szerintük, már csak amiatt sem, mert számos különböző típusú és méretű műanyagdarabka teszi ki a mikroműanyag-szennyezést.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
A cumisüvegekből rengeteg mikroműanyag juthat be a gyermekek szervezetébe
Először fedeztek fel mikroműanyagot emberi méhlepényben
Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?
A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.