Elvenné a hulladékgazdálkodási jogokat az önkormányzatoktól a kormány, hogy majd koncesszióba adja. A nyertesnek sok kockázata nincs, a szemetet továbbra is az önkormányzatok szedetik.
Elveszi a kormány az önkormányzatoktól a hulladékgazdálkodási feladatokat – derül ki abból a kedd éjjel benyújtott törvényjavaslatból, amely az italospalackok visszaváltásának kérdését is rendezi.
A törvényjavaslattal egyszerűen átírják az önkormányzatokról szóló törvényt, és kiveszik a feladatköreik közül a hulladékgazdálkodást. Külön jelzik azonban, hogy a köztisztasági feladatokat, konkrétan az utcák, közterek tisztán tartását ezután is kötelesek ellátni az önkormányzatok.
A hulladékgazdálkodást azonban nem azért veszik el, hogy megtartsák maguknak, hanem – akárcsak az elektronikus jegyvásárlási rendszerekre vonatkozó, szintén kedd éjjel benyújtott törvénymódosítás esetében –, a Rogán Antal felügyelete alatt álló Nemzeti Koncessziós Irodán keresztül koncesszióba adják majd ki az arra alkalmasnak talált pályázóknak.
Akiknek nem lesz különösebben kockázatos a befektetés, hiszen amellett, hogy megkapják
- a szolgáltatás elvégzéséért járó közszolgáltatási díjat,
- a hulladékgazdálkodási intézményi résztevékenység ellátásáért szedhető díjat,
- részesülnek a környezetvédelmi termékdíjból, a visszaváltási díjból,
- a gyártók által fizetett díjakból,
- valamint övék az értékesített hulladék utáni bevétel,
- az állam még kifizeti nekik a hulladékgazdálkodási eszközök fenntartásának költségeit is, és ha ezek sem elegendők költségeik fedezésére, akkor az esetleges különbözetet is.
A lépést élesen bírálta Karácsony Gergely főpolgármester.
Mit csinál egy választási vereségtől tartó kormány? Privatizál
– kommentálta szerdán a törvénymódosításokat egy Facebook-posztban. A főpolgármester szerint a a hulladékgazdálkodást érintő és az elektromos jegyvásárlásra vonatkozó javaslat egyaránt a privatizációt szolgálja – jóllehet a kormány eddig mindennek az államosításában látta a megoldást –, és annak a nyílt beismerése, hogy megbukott az erre felállított állami cég, előbbi esetében a kukaholding, utóbbi esetében pedig a Nemzeti Mobilfizető.
Hát, erre ébredtünk ma, az éjszakai törvényalkotók uralkodása idején Budapesten. Alighanem érzik már, hogy nem is olyan sokára arra fogunk ébredni, hogy vége van ennek a kormányzásnak csúfolt ámokfutásnak – írta.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Az állam koncesszióba adná ki az elektronikus BKK-jegyek értékesítését is
Két és fél év múlva lehet kötelező az italospalackok visszaváltása
„Magyarország egy süllyedő hajó, de ez a kedvenc hajóm a világon”
Milyen egy fiatal leszbikus nő élete 2024-ben Magyarországon: a szégyenről, a gyerekvállalás kínzó vágyáról, a rejtőzködésről, a propaganda és a gyűlöletbeszéd hatásairól és azokról a szerelmes pillanatokról szól Kupihár Rebeka A heterók istenéhez című verseskötete, amik miatt mégis megéri. Interjú.