Zhvg hvg.hu 2020. november. 10. 13:00

Egy kiló garnélarák miatt hat kiló más tengeri élőlény pusztul el

A nagyipari halászat közben nem csak azokat a tengeri élőlényeket fogják ki, amelyeket szeretnének, hanem rengeteg védett és veszélyeztetett élőlény is elpusztul eközben.

Zhvg
Friss cikkek a témában

Évente több, mint 28 millió tonnányi tengeri élőlény pusztul el a halászat járulékos veszteségeként – hívja fel a figyelmet az Oceana, az óceánok élővilágát védő szervezet. Számításaik szerint évente legalább 650 ezer bálna, delfin és fóka pusztul el abból kifolyólag, hogy fennakadnak a halászhálókon.

Halászat közben ugyanis nem csak azokat a halfajtákat és tengeri élőlényeket fogják ki, amelyeket kifejezetten szeretnének, hanem számos más állat is fennakad például a hálókban, ezeket hívják járulékos fogásnak. Gyakran védett és veszélyeztetett fajok egyedeit is kifogják a halászok és a leggyakrabban hagyják ezeket elpusztulni, majd visszadobják a tengerbe.

A leggyakrabban delfinek, bálnák, fókák, tengeri teknősök és olyan halak válnak járulékos fogássá, amelyeket nem adnak el élelmiszerként. De olyan, kereskedelmi céllal kifogott halfajok például túl fiatal vagy túl kicsi példányait is hagyják elpusztulni, amelyek nem érik el a kívánt méretet.

A szakértők szerint a legkárosabb a garnélarák ipari halászata, ennek során ugyanis 1 kilogramm garnélára 6 kiló járulékos fogás jut.

Az Oceana továbbá arra is felhívta a figyelmet, hogy a számaik valószínűleg alábecsültek, mert sok halásznak nem kötelező bejelentenie a fogás mellett a járulékos fogás mértékét, így csak az elérhető adatokra tudnak támaszkodni.

tudatos mindennapok
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.