Mintha a vízben élő esőerdők lennének – legalábbis ilyennek tűnnek azok az élőlénytelepek, amelyek főként hínárból és kagylókból állnak. A Greenwave alapítói azt remélik, hogy a találmányuk hamar elterjed a világban, és megoldást kínál a klímaváltozásra.
Az amerikai Greenwave nevű non-profit kezdeményezés az online felületén ad ismertetést, hogy miként kell létrehozni a víz alatti gazdaságokat.
A hínárból és kagylókból álló telepek a legfenntarthatóbb módját képviselik az élelmiszertermelésnek, hiszen nem kell öntözni és műtrágyázni. A napfény, valamint a szén és a nitrogén felhasználásával növekednek, így segítenek helyreállítani a tengerek ökoszisztémáját.
A kezdeményezés kitalálója, Bren Smith szerint 20-50 ezer dollár szükséges az induláshoz, így a vertikális rendszerhez, az állványzathoz, amelyre a hínárok és a kagylók tapadnak, illetve a hajóhoz, amellyel a farmot a vízbe eresztik, és onnan kihúzzák. Smith elmondta, hogy már 120 halászt képeztek ki az új technológiára. Célja az, hogy a következő 10 évben 10 ezer tengeri farmer kövesse a példáját.
Smith rámutatott arra is, hogy a klímaváltozás egyik fő forrása a mezőgazdasági termelés, de a módszerével épp az agrárium lehet az egyik megoldás.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk
Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.