Nem lett volna világhírű, ha nem autista - mondja magáról Greta Thunberg a róla készült portréfilmben. Az amerikai mozik jövő héten mutatják be.
Jövő pénteken kerül az amerikai mozikba a Greta Thunbergről készült portréfilm, az I am Greta (Greta vagyok) amelyet a Guardian ismertet.
Thunberg 2019-ben lett aktivista, amikor iskola helyett tüntetni ment a klímaváltozás elleni intézkedésekért. A diáklány mozgalma egy év alatt százmilliókat ért el, felszólalt az ENSZ-ben, elnyerte a pápa és a világ számos vezetőjének elismerését, míg Vlagyimir Putyin, Donald Trump és Jair Bolsonaro rémhírterjesztőként bélyegezte meg. Gulyás Gergely miniszter pedig "beteg kisgyereknek" nevezte, amiért később bocsánatkérésre kényszerült. (Az I am Gergely még nem készült el.) A Time magazin Greta Thunberget a 2019-es év emberének választotta.
A dokumentumfilm felidézi híressé vált fellépéseit: amikor az ENSZ főtitkárának arcába vágja, hogy a politikai vezetők elárulták a fiatalokat, a Vatikánban összegyűlt rajongók ünneplését, az óceánt áthajózó Greta fogadására induló flottát.
A most 17 éves klímaaktivista korábban is nyíltan beszélt autizmusáról. A filmben azt mondja, állapotának kulcsszerepe volt egész munkájában.
- Ahhoz, hogy a klímaváltozást leküzdjük, más hozzáállásra van szükség, mint az, ami ide juttatott minket - mondja. - Az olyan emberek, mint én, az autisták és Asperger-szindrómások nem követik a társadalmi szabályokat, ezért nem játsszák tovább azt a játékot sem, hogy fontos kérdésekről nem beszélünk.
- Fel merünk tenni nehéz kérdéseket, amíg mások szerepet játszanak - jelenti ki Thunberg. Autizmusa azzal is jár, hogy nem állhatja az üres fecsegést és általában a jópofizást, ragaszkodik a rutinjaihoz, és fokozottan koncentrál arra, ami érdekli.
A filmben azonban látszik, hogy az autizmus nemcsak áldás, hanem átok is. Gyermekkora nehéz volt, 11 évesen szinte teljesen visszavonult a közösségtől, nem evett, saját megfogalmazása szerint majdnem éhen halt. Egy évig kimaradt az iskolából, ebben az időben csak a családja és a két kutyája jelentette társaságát.
Mindez azonban lehetővé tette számára, hogy 16 évesen úgy beszéljen az ENSZ-ben a világ vezetőihez, ahogy azok egymással sem mernének. - Emberek halnak meg. Egész ökoszisztémák omlanak össze. Egy tömeges kihalás kezdetén vagyunk, maguk pedig csak pénzről meg a végtelen gazdasági növekedés meséjéről dumálnak! Hogy merészelik? - hangzott híres beszéde.
Thunberg megszólal a koronavírus-járványról is a filmben. Azt mondja, ez is civilizációnk sebezhetőségét mutatja, pedig itt még csak egyetlen vírussal kerültünk szembe. Arra is felhívja a figyelmet, hogy hallgatnunk kell a tudományra.
A fiatal aktivista egyébként jelenleg vizsgáira készül, a jövőjét a társadalomtudományban képzeli el. Úgy számol, a rá irányuló érdeklődés hamarosan elmúlik, és különben sem egészséges ilyen korban.
A portréfilm magyarországi bemutatásáról nincs információ.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Megérkeztek a legvadabb gazdasági jóslatok 2025-re – bármilyen hajmeresztőek is, érdemes felkészülni rájuk
A Saxo Bank elemzői, ahogy minden évben, most is a lehető legrosszabb eshetőséget is figyelembe véve jósoltak a jövő évre. Fantáziájukban az Nvidia mindent elsöprő szárnyalása, az OPEC bukása, a kínai gazdaság visszapattanása, a biotechnológia nagy ugrása alakíthatják majd a világgazdaságot 2025-ben.