Kelet-Európában viszont még mindig sokkal többen halnak meg a környezeti hatások miatt, mint a kontinens nyugati felén.
A koronavírussal kapcsolatos intézkedések egyik első mérhető eredménye a levegő minőségének látható javulása volt. A csökkent közúti forgalom miatt számos, kijárási korlátozás alatt álló európai városban csökkent néhány kulcsfontosságú légszennyező anyag koncentrációja – írja friss jelentésében az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (European Environmental Agency, EEA).
Az EEA figyelemmel kísérte a nitrogén-dioxid heti átlagos koncentrációját, eszerint néhány városban a koncentráció több mint 50 százalékkal alacsonyabb volt, mint 2019-ben ugyanazon a héten. „A közúti közlekedés okozta zajszennyezés csökkenésére is számíthatunk. A gazdasági tevékenységek élénkülésével azonban ezek a javulások valószínűleg ismét visszafordulnak” – írják.
Ezek azért fontos változások, mert a jelentés szerint a légszennyezés továbbra is az első számú egészségügyi kockázat Európában: az EU területén évente 400 000 korai halálesetért tehető felelőssé. A második helyen a zajszennyezés áll, amely 12 000 korai halálesethez járul hozzá, ezt pedig a klímaváltozás jelentette hatások, elsősorban a hőhullámok követik.
Két évvel korábban halunk a légszennyezettség miatt
A különösen súlyosan érintett országokban akár 10 évet is elvehet az emberek életéből a szennyezett levegő.
A szennyezés és a klímaváltozás mértéke jelentősen különbségeket mutat Európa nyugati és keleti fele között. Az országban bekövetkező halálesetek közül a legnagyobb arányban (27 százalék) Bosznia-Hercegovinában tehető felelőssé a környezet, míg a legalacsonyabb arányban Izlandon és Norvégiában (9 százalék).
Azt jelenleg is kutatják, hogy milyen kapcsolat van a Covid-19 világjárvány és a környezeti hatások között. Korai bizonyítékok arra utalnak, hogy a légszennyezés és a szegénység lehetségesen összefügg a magasabb halálozási aránnyal. A jelentésben foglalt kezdeti értékelés szerint további kutatások szükségesek ezen kölcsönhatások tisztázásához – figyelmeztetnek a jelentés készítői.
A tisztább levegő miatt a napelemek is hatékonyabbak lettek
A koronavírus-járvány miatti korlátozások miatt csökkent a légszennyezés, azonban nem csak a tisztább, kékebb eget és a kevesebb belélegzett mikroszennyezést nyertük, hanem azt is, hogy a napelemek hatékonyabban működtek.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Ha Gordon Ramsay megszerette, nekünk is jó lesz? Az áldott és átkozott margarin
Nincs még egy olyan modern élelmiszer, amelyik kezdettől fogva ilyen erős érzelmeket váltott volna ki, mint a margarin. Tekintettek rá drága terméket kiváltó megmentőként, aztán a drága termék pusztítandó hamisítványaként. Egy időben méltatták azért, hogy egészséges, aztán az volt vele a baj, hogy nem, mostanában pedig mentes és fenntartható alternatívaként tálalják a gyártók. Most, hogy a margarin oldalán Gordon Ramsay-t állította versenybe egy cég, mi sem maradhattunk ki, és megnéztük: vajon tényleg össze lehet keverni a margarint a vajjal? És előállítható otthon, pálmaolaj és mindenféle adalékok nélkül?