A hőmérséklet és a szén-dioxid-szint emelkedése miatt számos faj populációja csökken, eközben azonban túlszaporodhatnak az algák.
Az, hogy melegedik az óceánok vize, drasztikusan felforgatja a tengeri táplálékláncokat: számos faj akár el is tűnhet, eközben pedig túlszaporodhatnak a mérgező algák – erre jutottak az ausztrál Adelaide egyetem kutatói. A tanulmányuk a Science szaklapban jelent meg.
A kutatók az egyik helyi öböl élővilágát reprodukálták egy 1800 literes medencében: hínárt, kagylókat, rákokat, baktériumokat és halakat is telepítettek ebbe. A medencét több részre osztották, és különböző mértékben emelték ezek hőmérsékletét és szén-dioxid-szintjét.
Majd hat hónap után megnézték, mi történt az élőlényekkel a változó körülmények közepette.
„Rosszul nézett ki” – összegezte a látottakat Ivan Nagelkerken, a kutatás vezetője a Guardiannek.
A kutatás során arra az eredményre jutottak, hogy a vízinövényeknek és az algáknak bár kedveznek a megváltozott körülmények, más fajok, például gerinctelenek számára már nem megfelelők. Az algák ráadásul számos fajra mérgezőek.
Az egészséges tengeri tápláléklánc piramis alakú: legfelül kapnak helyet kisebb számban a ragadozó fajok, míg alul rengeteg mikroorganizmus található. Azonban, ha a piramis alján lévő élőlények – amelyek táplálékul szolgálnak a felettük lévőknek – száma csökken, az hatással van a teljes piramisra. A halpopuláció csökkenése pedig nehéz helyzetbe hozza a halászatból élő, és a kifogott halakat fogyasztó helyi közösségeket is.
A tudós azt is hozzátette, hogy persze a fajok túlélése a való világban azon is múlik, hogy egyes fajok arrébb tudnak-e költözni egy hűvösebb vizű területre, erre azonban nem minden fajnak lesz lehetősége.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Katasztrofálisan csökkent a vándorló halak állománya
Több ezer bébiteknőst engedtek a tengerbe Bali partjainál - videó
„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között
Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.