Az ázsiai szigetország lakói használják a legtöbb nejlonzacskót a világon.
Banán, kekszek és főtt tojás egyesével – Japán a megszállottja a műanyagcsomagolásnak. Ennek azonban várhatóan vége, ugyanis júliustól 3-5 jenes (körülbelül 8-14 forint) termékdíjat vezetnek be a plasztik szatyrokra – adta hírül a CNN.
A nejlonzacskóra kivetett termékdíj az Egyesült Királyságban bevált: a múlt héten jelentette be az illetékes hatóság, hogy csak tavalyhoz képest 60 százalékkal kevesebb nejlonzacskót vettek a britek a nagy szupermarketekben. Az 5 centes díj 2015-ös bevezetése óta pedig 95 százalékkal csökkent a szatyorfelhasználás.
Japán esete azonban más: a CNN cikke arra is kitér, hogy a japán kultúrában fontos szerepet tölt be a műanyag csomagolás. A japánok ezt a kiszolgálás szerves részének tekintik, illetve magasabb minőségűnek tartják azokat a termékeket, amelyek be vannak csomagolva.
A világon évente körülbelül 530 milliárd nejlonzacskót használunk el, ebből csak a japánok 30 milliárdot. S míg viszonylag kevés háztartási hulladékot termelnek, annál több nejlonzacskót használnak: a számítások szerint fejenként 17-szer többet, mint a britek.
A nehézséget pedig az is jelenti, hogy még nagyon kis arányban hasznosítják újra a műanyagot Japánban és a szigetország a műanyaghulladék egyik legnagyobb exportőre.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Hatott a briteknél a termékdíj: egy év alatt 60 százalékkal kevesebb nejlonzacskót használtak
A kormány megint megkegyelmezett a nejlonzacskóknak
Megérkeztek a legvadabb gazdasági jóslatok 2025-re – bármilyen hajmeresztőek is, érdemes felkészülni rájuk
A Saxo Bank elemzői, ahogy minden évben, most is a lehető legrosszabb eshetőséget is figyelembe véve jósoltak a jövő évre. Fantáziájukban az Nvidia mindent elsöprő szárnyalása, az OPEC bukása, a kínai gazdaság visszapattanása, a biotechnológia nagy ugrása alakíthatják majd a világgazdaságot 2025-ben.