A mai klímasztrájkra 27 ország részvételével egy 24 órás körkapcsolásos globális élő közvetítéssel készül a Fridays for Future.
Tavaly szeptemberben 150 ország több mint négyezer városában több mint 4 millió ember vonult utcára a Greta Thunberg kiállásával létrejött mozgalom szervezésében, de a Covid-19 miatt kialakult járványhelyzet lehetetlenné teszi az eddigi, a Fridays for Future mozgalomtól megszokott, utcai sztrájkok megrendezését. A diák aktivisták ezért Berlintől Litvániáig, Argentínától a Fülöp-szigetekig, Izraeltől és Szíriától Ausztráliáig világszerte online demonstrációkat tartanak, melyet egész napos élő közvetítésbe is összefűznek és ami Youtube-on érhető el. Az élő közvetítésbe 27 ország kapcsolódik be.
Az online kiállással egy élhetőbb és fenntarthatóbb jövő iránti igényünket szeretnék megmutatni. A Fridays for Future célja, hogy a kialakult helyzetben is felhívja a társadalom figyelmét, arra, hogy az ökológiai és klímaválság egyre sürgetőbb vészhelyzet, amely mindannyiunkat fenyeget. A járvány lecsengése után nem folytathatjuk ott, ahol abbahagytuk – hangsúlyozza az FFF magyarországi csoportja. A mostani válság lehetőséget jelent arra, hogy új irányt vegyünk – a járvány okozta gazdasági válsághelyzet megoldása során a természet és a társadalom jólléte kell, hogy az elsődleges szempont legyen.
Az FFF Magyarország ezért a #mivagyunkavaltozas jelszóval szervezte a Facebookon 13.30-kor kezdődő online kiállását. Az aktivisták mellett felszólal többek között Lányi András filozófus és Mező János, a Greenpeace Magyarország ügyvezető igazgatója is, aki beszédében azt hangsúlyozza, “most döntünk a jövőnkről. Most döntünk arról, hogy milyen Magyarországon, milyen Európában és milyen világban szeretnénk élni.”
A nemzetközi akciókban néhány országban korlátozottan az utcákra is készülnek: a világ néhány pontján azt kérik az emberektől, hogy tegyenek ki táblákat az ablakaikba, Berlinben pedig a város központjába egy kijelölt pontra várnak több mint 10 ezer táblát az aktivisták, hogy aztán ezek képei árasszák el az internetet.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
„Könyörgöm, higgyétek el, hogy igaz!” – jéghideg dühvel örökítette meg a koncentrációs táborokat Lee Miller fotós
Kate Winslet főszereplésével film készült a modellből lett haditudósító, Lee Miller életéről, aki a frontról és a koncentrációs táborokról is tudósított, odanézett, amikor mindenki más elkapta a tekintetét.