Bár már nyitnak az üzletek, tudatosságra ugyanúgy szükség van. Sok mindent tehetünk, hogy továbbra is a lehető legkisebb kockázattal és ökológiai lábnyommal járjon a bevásárlás.
A koronavírus-járvány miatti helyzet fenekestül felforgatja a hétköznapjainkat és a vásárlási szokásainkat is. Annak ellenére, hogy a szakemberek az elejétől fogva mondák, hogy mivel biztosított az utánpótlás, nincs szükség arra, hogy felhalmozzuk az élelmiszereket otthon, sokan pánikvásárlásba kezdtek. Ahogy az egész világon, úgy Magyarországon is: itthon például már februárban is rekordot döntött a hazai kiskereskedelmi forgalom növekedése.
A gond csak az ezzel az, hogy a feleslegesen felhalmozott, átgondolatlanul megvásárolt élelmiszerek megromolhatnak és ez élelmiszerpazarláshoz vezet. A 24.hu mutatta be azokat a közösségi oldalakon terjedő fotókat, amelyeken egymás hegyére-hátára halmozták a szemetesekben a kidobott, fel sem bontott, nem tartós élelmiszereket a pánikvásárlók. Ezért is érdemes figyelembe venni, hogy miből és mennyit célszerű bevásárolni: egy korábbi írásunkban megtalálja a Magyar Dietetikusok Szövetségének ajánlását is, hogy egy főre mennyi élelmiszert érdemes felhalmozni kéthetes karantén idejére.
A mostani helyzet az e-kereskedelemre is hatással van, az áruházláncok alig győzik az online rendelések teljesítését és új opciókat is bevezettek. Már a Tesco és az Auchan is kínál előre összekészített tartós élelmiszerekből és higiéniai termékekből álló csomagokat, amelyeket olyan régiókba is kiszállítanak, ahol az online bevásárlás alapesetben nem elérhető.
Sokkal nagyobb előrelátást és tudatosságot igényel tehát most az emberektől, hogy megszervezzék a bevásárlást, már csak amiatt is, mert a távmunka és a gyerekek otthon tanulása miatt is „nehezített pályán” mozognak most. Annak ellenére, hogy a korlátozásokon lazítanak, és úgy tűnik, óvatosan kezdünk visszatérni a korábbi kerékvágásba, hiszen a boltok is nyithatnak, a tudatosságra ugyanúgy szükség van.
Csak ésszel
„Az első, amit tudatosítsunk, hogy a szemét a legdrágább. Legyen szó akár élelmiszerről, akár tisztítószerekről, akár higiéniás termékekről, gondoljuk át mi az, amit nem biztos, hogy fel tudunk használni, például a rövid lejárat miatt vagy mert nem tudjuk megfelelően tárolni. A mirelit és zacskós élelmiszerek, az azonos – egyébként magunkra és a környezetre is veszélyes - hatóanyagú vegyszerek felhalmozása, a fertőzéstől való félelem miatt minden zöldség és pékáru külön műanyag zacskóba pakolása során is rengeteg szemét keletkezik” – mondja Gulyás Emese, a Tudatos Vásárlók Egyesületének (TVE) munkatársa.
Nem mentség a koronavírus arra, hogy feladjuk a zöld életmódot
Felforgatja a mindennapjainkat a koronavírus, és nincs ez másképp azokkal sem, akik igyekeznek a lehető legkevesebb szemetet termelni, helyi termelőket támogatni, vagy éppen száműzték a műanyagot és a vegyi anyagokat a háztartásukból. Mit adtak fel és mi az, amiből nem engednek?
A jó hír azonban, hogy ezek jórészét kiválthatjuk környezetbarát módon: folyékony szappan helyett vegyünk tömbszappant, élelmiszereknél keressük száraz hüvelyeseket, amelyek a jelentős ökológiai lábnyommal járó húsfogyasztásra is megfelelő tápértékű alternatívát nyújtanak és tárolni is sokkal egyszerűbb ezeket, mint a hűtést igénylő termékeket. Keressük az egyszerűbben, környezetbarát módon csomagolt termékeket és ha tehetjük, a csomagolásmentes boltokat. „Ha saját, rendszeresen mosott táskát, szatyrot és zsákot viszünk magunkkal, azzal csökkentjük a műanyag szemetet, és higiéniai okokból is javasolt: a boltokban álló műanyag zacskókat mások is megfogdossák. Valamint mindenképpen érdemes bevásárlólistát írni, cetlit készíteni, így kisebb lesz az esélye annak, hogy valamit elfelejtünk és vissza kellene mennünk a boltba valamiért” – teszi hozzá. A túlzott vegyszerhasználatot nem csak most, máskor is érdemes kerülni.
A tudatosabb vásárlás nagy életmódváltást jelent annak, aki a szupermarketek kínálatához és félkész élelmiszerekhez szokott. De talán most elkezdhetünk kísérletezni: vásároljunk helyben, helyi terméket! Fontos, hogy legyünk szolidárisak a kistermelőkkel, kisvállalkozásokkal, ha tehetjük vásároljunk közvetlenül a termelőtől, vagy a közeli kisboltban. Ezzel nemcsak kisebb ökológiai lábnyomú termékeket vásárolunk (hiszen nem a világ másik feléről szállítják ide), de a helyi vállalkozók és a gazdaság működéséhez járulunk hozzá. „Rengetegen keresnek most alternatív élelmiszerbeszerzési módokat. Mi is azt javasoljuk, hogy ha tudunk, főzzünk otthon, lehetőleg friss, helyben vásárolt élelmiszerből. Jónéhányan csatlakoztak a járvány hatására közösségi mezőgazdaságokhoz is, mivel remek alternatívát jelentenek: rövid beszerzési láncon keresztül, helyi, kistermelőtől vásárolhatunk, ráadásul biominőségű élelmiszert” – javasolja a TVE munkatársa.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Nem mentség a koronavírus arra, hogy feladjuk a zöld életmódot
Hogyan használjunk otthon kevesebb energiát?
Trumpra készülnek a Kurszknál másodszor is meglepetést okozó ukránok – de Moszkva is
Az utóbbi hónapokban a szinte kizárólag csak védekező ukrán haderő újra támadásba lendült az Oroszországhoz tartozó kurszki térségben. Bár a siker inkább taktikai, mint stratégiai, a mostani ellentámadás is meglepte az orosz hadvezetést, ahogy az augusztusi ukrán betörés is.