Világ HVG 2025. január. 17. 12:05

Börtönbüntetésre ítélték Navalnij három ügyvédjét Oroszországban

A bíróság szerint „státuszukat kihasználva” üzeneteket közvetítettek Navalnij és kollégái között.

„Szélsőséges szervezetben való részvétel” vádjában bűnösnek találták és börtönbüntetésre ítélték a tavaly februárban elhunyt orosz ellenzéki politikus, Alekszej Navalnij három ügyvédjét – írja a BBC

Vagyim Kobzevet, Igor Szergunyint és Alekszej Lipcert 2023 októberében tartóztatták le, két hónappal azután, hogy az akkor 12 éves fegyházbüntetését töltő Navalnijt szélsőséges szervezet alapításában és finanszírozásában is kimondták bűnösnek, és 19 évvel meghosszabbították a büntetését.  

A három férfi pénteki bírósági tárgyalását zárt ajtók mögött tartották Petuski városában. Azzal vádolták őket, hogy „státuszukat kihasználva” üzeneteket közvetítettek Navalnij és kollégái között. Független jelentések szerint Igor Szergunyin volt az egyetlen hármójuk közül, aki elismerte a vádat, és enyhébb, három és fél éves büntetést kapott. Alekszej Lipcert öt, Vagyim Kobzevet pedig öt és fél év börtönbüntetésre ítélték.  

Alekszej Navalnijt 2021-ben, azután tartóztatták le a feltételes szabadlábra helyezés feltételeinek megsértésére hivatkozva, hogy hazatért Németországból, ahol az ellene elkövetett mérgezéses merényletkísérletből lábadozott. Tavaly februárban, 47 éves korában hunyt el a Jamal-Nyenyec Autonóm Körzetben található sarkvidéki börtönben. Az orosz Szövetségi Büntetés-végrehajtási Szolgálat szerint Navalnij séta után hirtelen rosszul lett, eszméletét vesztette és meghalt. Özvegye, Julija Navalnaja azonban azt állítja, férjét megmérgezték a börtönben. A nőt ugyancsak szélsőségességgel vádolják az orosz hatóságok. 

Nyitóképünkön Igor Szergunyin, Alekszej Lipcer és Vagyim Kobzev egy korábbi tárgyaláson. Fotó: AFP / Alekszandr Nemenov

Hirdetés
hvg360 Parászka Boróka 2025. április. 02. 11:05

Minden adott ahhoz, hogy Magyarország kilépjen a Nemzetközi Büntetőbíróságból, pont akkor, amikor az Moszkva célkeresztjébe került

Az Ukrajnában elkövetett háborús bűnök feltárása, a mediterrán térségben zajló embercsempészet és emberkereskedelem, a Észak-Oszétiában elkövetett háborús bűnök ügye is a Nemzetközi Büntetőbíróság előtt van – a háborús bűncselekmények feltárásának teljes rendszerét érintheti, ha Magyarország mellőzi a Benjámin Netanjáhú ellen kiadott elfogató parancsot.