A múlt héten még öt nagy hadihajó és egy tengeralattjáró volt a kikötőben, most már csak szír egységek maradtak.
Eltűntek az orosz hajók a Moszkva által Szíriában üzemeltetett tartúszi hadikikötőből – írja a New York Times. A lap elemezte a műholdfelvételeket és hajókövetési adatokat, ezek alapján megszűnt az orosz haditengerészeti és kereskedelmi tevékenység.
December 5-én és 6-án még öt nagy orosz katonai hajó és egy tengeralattjáró volt látható a kikötőben, de a hétfőn, kedden és szerdán készült felvételeken már nincsenek ott. A kedden készült műholdfelvételeken a három fregatt közül kettő a parttól több mérföldre állt. A lap szerint nem világos, hogy ezek a hajók maradnak-e. A kikötőt a kereskedelmi hajók is elkerülik, amelyek eddig oda szállítottak, azok most Ciprusnál keringenek.
Az ukrán katonai hírszerzés (GUR) már szombaton arról számolt be, hogy az orosz Grigorovics Admirális fregatt és a Trubin teherhajó elhagyta a kikötőt. Hétfőn Jacek Siewiera államtitkár, a lengyel elnöki hivatal kötelékében működő nemzetbiztonsági iroda (BBN) főnöke azt mondta: valószínűnek tartják, hogy Oroszország a tartúszi bázisról a Balti-tengerre helyezi át a hiperszonikus Cirkon rakétákkal felszerelt három fregattot és a Novorosszijszk dízelmeghajtású tengeralattjárót.
A tartúszi kikötőben ott van viszont néhány kisebb szír hadihajó. Ez olyan szempontból érdekes, hogy Izrael pár napja arról számolt be, hogy teljesen megsemmisítette Damaszkusz teljes haditengerészetét Latakiában.
A kikötő sorsa azután lett kérdéses, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök elmenekült Damaszkuszból, ahova vasárnap bevonultak a lázadó erők. A tartúszi kikötőt 1971 óta használják, még a szovjet időkben indult meg az építése. 2017-ben egy 50 évre szóló szerződést kötött Oroszország az Aszad-rezsimmel. A jelentőségét az adja, hogy ez az egyetlen olyan meleg vizű kikötőjük, ahonnan szabad kijárásuk van a Földközi-tengerre, illetve elérhetők az óceánok.