Világ hvg.hu 2024. december. 10. 17:14

A szíriai iszlamista ellenkormány vezetője felel az átmenetért Aszad bukása után

Mohamed al-Basír 2025 március 1-ig vezeti a Damaszkuszban megalakult ideiglenes kormányt.

A szíriai iszlamista ellenkormány vezetője felel az átmenetért Aszad bukása után – írja a Bloomberg.

A Reuters értesülései szerint Mohamed al-Basír (képünkön) megbízatása 2025. március 1-ig tart majd.

Al-Basír feladata nem lesz egyszerű, ugyanis neki kell gondoskodnia arról, hogy ne uralkodjon el a káosz az amúgy is meglehetősen kaotikus állapotoktól terhelt országban.

Mohamed al-Basír eredeti szakmáját tekintve villamosmérnök, aki korábban a Hajat Tahrir as-Sám (HTS) körül Idlíbben megszerveződött iszlamista ellenkormány hivatalnoka, fejlesztési minisztere, majd miniszterelnöke volt.

A hatalomátvétel menetét megkönnyítette az Aszad-rezsim utolsó miniszterelnöke, Mohamed Gazi al-Dzsalali is, aki nem menekült el a fővárosból, hanem bevárta a lázadókat és beleegyezett a hatalom formális átadásába. Ez abból a szempontból volt lényeges, hogy például a közműszolgáltatások működése az átmenet időszaka alatt is zavartalanul folytatódjon.

Bár a HTS arca nem Mohamed al-Basír volt, hanem Abu Mohamed al-Dzsolani, ám ő továbbra is a mozgalom katonai szárnyát fogja vezetni, azt azonban nem tudni, hogy ezen minőségében mennyire fog belefolyni a belpolitika alakításába. Leegyszerűsítve, az a kérdés, hogy mennyire tekinthető autonóm politikai aktornak al-Basír és mennyire al-Dzsolani bábjának.

Bassár el-Aszad vasárnap menekült el Damaszkuszból, alig néhány órával azelőtt, hogy az iszlamista lázadók elfoglalták a fővárost. A bukott elnöknek Vlagyimir Putyin személyesen adott menedékjogot Oroszországban, ahol Aszadnak több luxusingatlanja is lehet. Az is biztos, hogy Moszkvának most azoknak kell keresnie a kegyeit, akiket pár napja még terroristának tartott

Kevesebb mint két hét alatt megdöntötték a Közel-Kelet egyik legbrutálisabb diktatúráját – mi jöhet ezután?

Basar Asszad volt elnök a jelek szerint végleg feladta, és vannak arra utaló jelek, hogy a lázadók vezetője, Abu Mohamed al-Dzsolani békés átmenetre törekszik. Az eredményes villámháború alapjaiban rajzolhatja át a Közel-Keletet. Az iszlamista lázadók győzelme nem jelenti a feldarabolt Szíria egységét, de óriási csapást mért az orosz érdekekre, Iránra és a libanoni Hezbollahra.

Hirdetés
hvg360 Balla István 2024. december. 11. 10:00

Cserhalmi György: Nincs már időnk nevetni

<strong>Nagy szerepek, nagy piálások, nagy betegség és nagy csalódás a közéletben. Nem lehet mindennap meghalni címmel jelent meg beszélgetőkönyv Cserhalmi Györggyel, ennek apropóján kérdeztük a Kossuth-díjas színész-rendezőt. Mit gondol Vidnyánszky Attiláról? Miért tagja a botrányos székfoglalója után még mindig az MMA-nak? Mit gondol az 1989-ben általa elmondott ellenzéki 12 pont utóéletéről? Interjú.  </strong>