Világ hvg.hu 2024. november. 12. 13:35

Bemutatta Kína az új lopakodó vadászgépét

Az amerikai F-35 konkurenciáját egy légibemutatón leplezték le, kérdéses, mire lenne képes harci helyzetben.

Kína egy sor új haditechnikai eszközt mutatott be a légiereje megalakításának 75. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen – írja a Wall Street Journal. A legfontosabb ezek közül a J-35A vadászgép, amely a légibemutatón áthúzott a nézők felett, és Kína szerint lopakodó tulajdonságokkal rendelkezik.

A kínai állami média a bemutató során azt hangsúlyozta, hogy felzárkóztak az Egyesült Államok mellé abban, hogy egyszerre két lopakodó vadászgépük is van. Az USA-nál jelenleg az F-35 és az F-22 van rendszerben, Kína pedig már korábban bemutatta a J-20-as gépét.

Yicai 第一财经 on X (formerly Twitter): “China debuted its newest stealth fighter jet, the J35-A, at the #ZhuhaiAirShow2024 today. The medium-sized multirole fighter jet drew gasps from the crowds as it roared overhead, forming shock diamonds, or wave patterns that appear in the supersonic exhaust plumes, in the sky…. pic.twitter.com/FdMBpd0Iob / X”

China debuted its newest stealth fighter jet, the J35-A, at the #ZhuhaiAirShow2024 today. The medium-sized multirole fighter jet drew gasps from the crowds as it roared overhead, forming shock diamonds, or wave patterns that appear in the supersonic exhaust plumes, in the sky…. pic.twitter.com/FdMBpd0Iob

A kínai vadászgépek képességéről, illetve felszereltségéről keveset tudni, mivel a légierő nem veri nagy dobra az adatait. A J-35A-ról is csak annyit árultak el, hogy többcélú, vagyis légiharcra és földi célok támadására is alkalmas. Az A jelölés a nevében arra utal, hogy nem repülőgép-hordozóról száll fel.

A külsejét (és nevét) tekintve hasonlít az amerikai F-35-höz, ugyanakkor szemmel láthatóan jelentős különbségek vannak, pl. a kínai gépnek két hajtóműve van, míg az F-35-nek egy.

Szintén debütált a J-15 gépüknek egy új típusa is, ami T-jelzést kapott, és hordozóról való felszállásra tervezték.

Az ünnepségen bemutatták a „Jiu Tian” névre keresztelt felderítő és támadó drónt, amelyet kínai elemzők következő generációs fegyverplatformnak neveztek, valamint a HQ-19 föld-levegő rakétarendszert, amely az állami média szerint képes a hagyományos ballisztikus és a hiperszonikus rakéták lelövésére is.

James Char, a szingapúri Nanyang Technológiai Egyetem adjunktusa arra hívta fel a figyelmet, hogy Kína egyre fejlettebb gépeket gyárt, de az kérdéses, hogy ezek harci helyzetben mire képesek.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.