Hamar elfelejtette saját múltját Elon Musk, a világ leggazdagabb üzletembere. A Tesla, az X-re átkeresztelt Twitter és SpaceX vállalatok révén ismertté vált dél-afrikai származású Muskról a The Washington Post kiderítette, sok millió társához hasonlóan ő is illegális munkavállalóként jelent meg az USA-ban. Musk egyelőre nem hajlandó megszólalni az ügyben.
Jóval azelőtt, hogy Donald Trump egyik legnagyobb adományozója és kampánystáb tagja lett, a dél-afrikai születésű Elon Musk illegálisan dolgozott az Egyesült Államokban: miután félbehagyta egyetemi tanulmányait illegális munkavállalóként indította el vállalkozói karrierjét – állítja a The Washington Post című amerikai lap korábbi üzlettársakra, bírósági feljegyzésekre és vállalati dokumentumokra hivatkozó cikkében.
Musk az utóbbi hónapokban egyértelműen Donald Trump mellé állt, és többször helyeselte a republikánus elnökjelölt azon állításait, amelyek szerint a „nyitott határok” és a papírok nélküli bevándorlók tönkre teszik Amerikát. Musk nem egyszer az X-en, a korábbi Twitteren is megosztotta ezen nézeteit az őt követő több mint 200 millió X-felhasználóval.
Arról viszont nem beszélt Musk – írta a lap – hogy illegálisan dolgozott, amikor felépítette azt a céget, amelyből a Zip2 lett és amelyet 1999-ben mintegy 300 millió dollárért adott el. Ez volt Musk ugródeszkája a Tesla és a többi vállalkozás felé, amelyek a világ leggazdagabb emberévé – és vitathatatlanul Amerika legsikeresebb bevándorlójává – tették.
Musk 1995-ben érkezett a kaliforniai Palo Altóba, hogy a Stanford Egyetemen tanuljon, de nem iratkozott be a kurzusokra, ehelyett a start-up vállalkozását építette. Így Musk jogellenesen maradt az Egyesült Államokban. Ez ő is tudta, s amikor a Mohr Davidov Ventures hárommillió dollárt fizetett a Musk-féle cégért, a szerződésben a vásárlók 45 napot adtak Musknak és ugyancsak illegálisan tevékenykedő testvérének, hogy rendezzék státusukat.
Elon Musk soha nem ismerte el nyilvánosan, hogy megfelelő jogi státus nélkül dolgozott volna az USA-ban. 2013-ban azzal viccelődött, hogy karrierje elején “szürke zónában” élt, 2020-ban pedig azt mondta, “diákmunkavízummal” rendelkezett, miután elhalasztotta tanulmányait a Stanfordon.
Musk több mint 100 millió dollárt költött arra, hogy segítsen Trumpnak visszatérni a Fehér Házba. Ha Trump győz november 5-én, mindketten azt mondták, hogy Musk kiemelt szerepet kaphat az amerikai kormányban.