Izraeli lehallgatástól tartva feltörésbiztos kommunikációs csatornát keresett a Hezbollah, így vásároltak végül a Moszad trójai falovaként működő csipogókat és walkie-talkie-kat.
A Moszad már 2015-ben elkezdett robbanóanyaggal felszerelt walkie-talkie-kat telepíteni Libanonba – írja a Washington Post. A lap információi szerint az izraeli hírszerző szolgálat éveken keresztül dolgozott azon, hogy elektronikus megfigyeléssel, vagy informátorokkal behatoljon a Hezbollah soraiba, emiatt azok egyre gyanakvóbbak lettek.
A Hezbollah vezetői meg voltak győződve róla, hogy az izraeliek a hétköznapi mobiltelefonjaikat lehallgatják, manipulálják, ezért speciális kommunikációs készülékek után néztek. Ezért amolyan trójai falóként a Moszad elkezdett olyan eszközöket vásárolni, amik megfelelnének erre a célra, és többek között robbanóanyaggal szerelté fel őket, majd elérték, hogy azokat a Hezbollah használja is.
A lap izraeli, arab és amerikai biztonsági tisztségviselőktől szerzett információk alapján azt írja, a Moszad éveken keresztül megelégedett annyival, hogy a készülékekkel lehallgatta a Hezbollah beszélgetéseit, csupán fenntartották a lehetőséget, hogy a jövőben bombává alakítsák az eszközöket. Később adódott a lehetőség, hogy a nagyméretű walkie-talkiek helyett, csipogókba is tehetnének robbanóanyagot.
A Hezbollah vezetői odafigyeltek az esetleges szabotázsra, ezért a személyhívók nem származhattak Izraelből, az Egyesült Államokból vagy bármely más izraeli szövetségesből. Így 2023-ban egy tajvani márkájú, Apollo nevű személyhívó lett a megoldás, aminek nincs észrevehető kapcsolata izraeli vagy zsidó érdekekkel. A cég vezetői azonban azt állítják, nem tudták, hogy milyen eszközöket adnak is el.
Az üzletet 2023-ban ajánlották a Hezbollahnak az AR924-es számú termékükre. Ehhez egy marketingesnek – aki szintén nem tudott az izraeli akcióról – rá kellett vennie a szervezetet, hogy a nagyobb a nagyobb akkumulátorral rendelkező csipogót vegyék meg, ne az eredetit.
A lap egy izraeli tisztségviselőre hivatkozva azt írja, ennek a modellnek a fő értékesítési pontja az volt, hogy lehetett kábellel tölteni és tovább bírta az akkumulátor. A termékek gyártását kiszervezték és végülis a Moszad felügyelete alatt Izraelben szerelték össze. A bomba alkatrészeit állítólag annyira alaposan elrejtették, hogy azt még akkor sem vehette észre a Hezbollah, ha szétszerelték a készülékeket.
Az eszközök bevetésének lehetőségéről 2024. szeptember 12-én beszélt Benjamin Netanjahu az izraeli hírszerzés tanácsadóival. Az akcióval kapcsolatban a lap forrásai szerint heves vita alakult ki, többek között a heves válaszcsapástól tartva. Amerikai tisztségviselők azt állították, őket sem a vitáról, sem az akcióról nem értesítették.
Szeptember 17-én többezer Apollo márkájú személyhívó csörgött vagy vibrált egyszerre Libanonban és Szíriában. Egy rövid arab mondat jelent meg a képernyőn: „Titkosított üzenetet kapott”. A Hezbollah tagjai kötelességtudóan követték a kódolt üzenetek ellenőrzésére vonatkozó utasításokat, két gombot megnyomva. A házakban és üzletekben, az autókban és a járdákon robbanások történtek.
Kevesebb, mint egy perccel később több ezer másik személyhívó robbant fel távoli parancs hatására, függetlenül attól, hogy a felhasználó megérintette-e valaha a készülékét. Másnap, szeptember 18-án rádiótelefonok százai robbantak fel ugyanígy, megölve és megcsonkítva a felhasználókat és a közelben lévőket.
A Közel-Keleten fokozódó feszültségeket ebben a cikkünkben szedtük össze: