A menekültügyi és migrációs miniszter szerint minden esetben “olyanokról van szó, akiknek már rég el kellett volna menniük”.
Megszüntetné a holland kormány azon menedékkérők elszállásolásának finanszírozását, akiknek a kérelmét elutasították és felszólították őket a hazatérésre – jelentette be szerdán Marjolein Faber (nyitóképünkön) holland menekültügyi és migrációs miniszter.
“Olyanokról van szó, akiknek már rég el kellett volna menniük”
– szögezte le a tárcavezető.
Faber elődje, Eric van der Burg már megpróbálta leállítani az állami hozzájárulásokat, azonban az akkori koalíciós partnerek ezt nem támogatták. Az állami hozzájárulás megszűnése az új kormánykoalíciós megállapodások része, a dátumot jövő januárra tűzték ki. A koalíció vezető pártjáról itt írtunk bővebben:
Jelenleg öt nagyobb holland város, köztük Amszterdam és Rotterdam működtet, részben állami hozzájárulásokból, szállókat azok számára, akiknek a menedékkérelmét elutasították.
A holland állam jelenleg 30 millió eurót (11,7 milliárd forint) fordít arra, hogy szállást és ételt biztosítson az elutasított menedékkérők számára; az első ilyen jellegű kezdeményezést 2018-ban indították el.
Bár a jelenlegi szabályozás értelmében azoknak, akiknek nem fogadták el a menedékkérelmét, el kell hagyniuk a menekültszállást és haza kell térniük, több ezren húzták meg magukat templomok vagy karitatív szervezetek által működtetett átmeneti szállásokon.
A városi tanácsok által működtetett szállásokra (ahol ágyat és ételt kapnak) akkor mehetnek be, ha beleegyeznek abba, hogy “igyekeznek hazatérni”.