A demokraták elnökjelöltje, Kamala Harris élesen szembefordult a Donald Trump-féle identitáspolitikával, büszkeségét fejezte ki a Joe Bidennel folytatott közös munkájával és az alelnökjelöltjével kapcsolatban is az első, Tim Walzcal közösen adott elnökjelölti nagyinterjújában.
„Kérem a következő kérdést” – ennyivel intézte el Kamala Harris első, a CNN-nek adott, alelnökjelöltjével, Tim Walzcal közös nagyinterjújában azt a kérdést, amely azt idézte fel, hogy republikánus ellenfele, Donald Trump arról beszélt, Harris politikai okokból „vált feketévé”. A Trump-féle identitáspolitika elutasításának szándéka végig egyértelműen kivehető volt a demokrata jelölt válaszaiból, amelyben a kampányt a Biden visszalépéséig meghatározó személyeskedés helyett egy pozitív érzésekre és üzenetekre összpontosító képet próbált meg felvázolni az amerikai választók előtt.
Ennek az üzenetnek a része volt az is, amikor Harris arról beszélt, hogy megérintette a demokrata konvención az alelnök felszólalását figyelő unokahúgáról készült kép. A demokraták jelöltje azt is hangsúlyozta, hogy minden amerikai elnöke szeretne lenni. Hasonlóan reagált Walz is a fia elérzékenyüléséről készült videót firtató kérdésre.
A CNN riportere több olyan témakörrel szembesítette Harrist, amelyben alelnökjelöltként szembefordult korábbi álláspontjával. Ilyen volt többek között a jelentős környezeti hatással járó gáz- és kőolajtermelési módszer, a hidraulikus rétegrepesztés kérdése, amelyet korábban ellenzett, a Biden-adminisztráció tagjaként viszont már támogatott. Most egyértelművé tette, hogy kitart későbbi álláspontja mellett, noha a klímakérdés továbbra is fontos számára.
Megerősítette azt is, hogy nem támogatja az illegális határátkelés dekriminalizációját, amelyről 2019-es elnökjelölti kampányában még ezzel ellentétesen nyilatkozott. A határvédelmi kérdésekben kiemelte Trump felelősségét, amiért párttársaival megakadályozta egy kétpárti törvényjavaslat megszavazását. „Mivel úgy gondolta, hogy nem segítene neki politikailag, megmondta a kongresszusban ülő embereinek, hogy ne támogassák” – mondta ellenfele szerepéről. Harris azt is megígérte, hogy ha megválasztják, átnyomná a törvényhozáson a javaslatot.
Az alelnökjelölt, Tim Walz arra a kérdésre, miért állította a fegyveres erőszakkal kapcsolatban korábban, hogy ő hasonló fegyvereket viselt a háborúban, amikor nem szolgált háborús zónában, azt felelte, hogy rosszul fogalmazott, amire az angoltanárként dolgozó felesége hívta fel a figyelmet. „Mindenképp beismerem a hibáimat” – mondta ezzel kapcsolatban Walz, aki azt is hozzátette, hogy azért viszont nem fog bocsánatot kérni, amiért szenvedéllyel beszélt olyan kérdésekről, mint az iskolai fegyveres erőszak vagy a reproduktív jogok védelme.
Kamala Harris felidézte azt a telefonhívást is, amelyben Joe Biden közölte vele, hogy visszalép az elnökválasztástól. Harris elmondása szerint épp unokahúgával kirakósozott, amikor megcsörrent a mobilja, majd az elnök bejelentette neki a döntését. „Őszintén szólva elsőként nem magamra gondoltam, hanem rá” – mondta a Bidennel folytatott beszélgetéséről. Szerinte a visszalépés jól tükrözi az elnök önzetlen, az amerikaiak érdekeit előtérbe helyező személyiségét.
Elmondta azt is, hogy büszke rá, hogy Joe Biden alelnökeként szolgálhatott, majd felsorolt néhány területet, amelyeken a Biden-adminisztráció szerinte jól teljesített, beleértve az infrastrukturális beruházásokat, a gyógyszerárak csökkentését és a külföldi szövetségesekkel folytatott kapcsolatok megújítását. Büszkeségét fejezte ki azzal kapcsolatban is, hogy Tim Walzcal közösen kampányolhat az elnökségért, a jövővel kapcsolatban pedig egy új, előremutató utat ígért az amerikai választóknak.