A nő 1943-1945 között a stutthofi tábor parancsnokának volt a gépírónője, és a bíróság szerint “elképzelhetetlen”, hogy ne vette volna észre, mi történik körülötte.
A német szövetségi bíróság helybenhagyta egy 99 éves nő gyilkosságban való bűnrészességért hozott ítéletét, mivel a második világháború utolsó két évében gépírónőként dolgozott egy náci koncentrációs táborban – számolt be a Reuters.
Irmgard Furchnert 2022-ben két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték 10 505 ember meggyilkolásában való bűnsegédletért, amelyet a Stutthof koncentrációs táborban 18-19 évesen, titkárnőként végzett.
A bíróság elutasította ügyvédje érvelését, miszerint az ő részvétele nem terjedt túl a gépíróként végzett „mindennapi” tevékenységeken. A mostani ítélet már jogerős és nem megfellebbezhető.
„Az az elv, hogy a tipikus, semleges, mindennapi jellegű szakmai tevékenység nem bűncselekmény, itt nem alkalmazható, mivel a vádlott tudta, hogy a fő elkövetők mit csinálnak, és támogatta őket ebben” – állapították meg most a lipcsei bíróság bírái.
Az akkor még német Danzighoz tartozó Gdansk közelében fekvő Stutthofban lévő táborban mintegy 65 ezer ember halt éhen és betegségben vagy a gázkamrában. Közöttük voltak hadifoglyok és zsidók, sokakat onnan szállítottak el Auschwitzba.
Mivel Furchner nem jelent meg a 2021-es tárgyalás megnyitóján, 96 évesen a világ egyik legidősebb szökevénye lett és elfogatóparancsot adtak ki ellene. Ő volt az első polgári alkalmazott, akit náci koncentrációs táborban elkövetett bűncselekmény miatt ítéltek el.