Világ hvg.hu 2024. július. 09. 18:38

Egyetlen év alatt több tízezer idős japán halhat meg magányosan

Japánban 2050-re akár 11 millióra is emelkedhet egyedül élő idős japánok száma. Egy tokiói kerületben önkénteshálózat alakult, hogy megelőzzék, hogy koros szomszédaik magányosan haljanak meg.

Csak ebben az évben nagyjából 68 ezer japán halhat meg magányosan, anélkül, hogy gondoskodnának róla – írja a The Guardian a japán hatóságok adataira hivatkozva.

A legtöbb egyedül élő idős japán attól tart, hogy hiába köszön rá a szomszéd, magányosan hal majd meg, úgy, hogy csak jóval később talál rá a holttestére valaki. A jelenséget japánul kodokusinak nevezik.

A brit lapnak nyilatkozó 76 éves Sikama Norikónak is ez a legnagyobb félelme. Hogy elterelje a gondolatait, egy helyi nyugdíjasklubba jár Tokió egyik külvárosában, a Tokivadaira kerületben, ahol rendszeresen találkozik fiatalabb szomszédaival is. A nyugtalanító jelenséggel ott szembesültek először a csaknem húsz éve: egy férfi holttestét három évvel a halála után találták meg az otthonában, miután nem fizette a számláit – a megtakarításai három évig fedezték azokat. Legutóbb egy nőt találtak meg öt hónappal a halála után, amikor a szomszédainak kezdett gyanús lenni, hogy régóta nem látták az erkélyén.

A japán rendőrség adatai alapján csak 2024 első negyedévében 22 ezren haltak meg az otthonukban magányosan, a többségük idősebb volt 65 évesnél. A hatóságok arra számítanak, hogy az év végéig ez a szám elérheti akár a 68 ezret is, ami ugrásszerű növekedés a 2011-ben regisztrált 27 ezerhez képest.

Japán társadalma elöregedőben van, ezért egyre több és több ember tölti magányosan életének utolsó éveit. A japán Nemzeti Népesség és Társadalombiztosítási Intézet (IPSS) adatai szerint az egyedül élő 65 év felettiek száma 2020-ban 7,35 millió volt, ami 2050-re elérheti a 11 milliót. Az egyfős háztartások száma a 2020-as népszámláláskor 38 százalék volt, ami több mint 10 százalékos növekedés az öt évvel korábbihoz képest.

Tokivadaira kerület lakóinak 54 százaléka 64 évesnél idősebb: hétezer ember közül legalább ezren élnek egyedül, hozzátartozók nélkül. A helyiek ezért önkénteshálózatot hoztak létre, hogy megelőzzék, hogy az idősek magányosan haljanak meg. Önkéntesek ellenőrzik az időseket, segítenek nekik. Létrehoztak egy forródrótot is, ahol az aggódó szomszédok értesíthetik a hatóságokat, ha régóta nem látták az idős szomszédaikat, 2004-ben pedig meghirdették a „nulla magányos halál” kezdeményezést, ami ugyan nem szüntette meg az ilyen haláleseteket, de sokkal kevesebb fordul elő. Hogy még kevesebb idős szomszéd haljon meg észrevétlenül, idén használni kezdtek egy olyan eszközt, ami szenzorok segítségével ellenőrzi, hogy mozog-e a lakásban egyedül élő idős ember.

(Kiemelt képünk illusztráció.)

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?