Marine Le Pen pártja csak a harmadik helyet szerezte meg.
A baloldali és zöld pártokból álló választási szövetség, az Új Népfront szerezte meg a legtöbb mandátumot a francia nemzetgyűlési választás második fordulójában: a 20 órai urnazárás után közölt becslés alapján a szövetség 172-192 mandátumra számíthat az 577 fős testületben. A Jean-Luc Mélenchon vezette Új Népfront után az Emmanuel Macron (képünkön) fémjelezte Együtt a második, a becslések szerint ez 150-170 helyet jelenthet a parlamentben.
Meglepetésre Marine Le Pen pártja, a szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés szövetségeseivel – az első fordulóban elért legtöbb mandátumhoz képest – csak a harmadik helyet szerezte meg, ami 132-152 mandátumot érhet. A Köztársaságiak 57-67 mandátumot érhettek el.
Ez egyben azt is jelenti, hogy egyetlen pártszövetség sem szerezte meg az abszolút többséget.
Emmanuel Macron államfő az európai parlamenti választások estéjén, június 9-én oszlatta fel a nemzetgyűlést, és írt ki választást, az első fordulót egy héttel ezelőtt tartották. Akkor A Nemzeti Tömörülés az összes voksok csaknem harmadát szerezte meg, a második helyre került az Új Népfront, Macronék pedig mindössze a voksok ötödét tudhatták magukénak.
A második forduló rendkívül magas választási részvételt hozott: az előzetes becslések szerint a választásra jogosultak több mint 67 százaléka voksolhatott, amire több mint 25 éve nem volt példa.
Az előzetes becslések közlése után néhány perccel Jean-Luc Mélenchon már felszólalt hívei előtt, az Engedetlen Franciaország (LFI) elnöke arra szólította fel Macront, hogy szövetségüket kérje fel kormányzásra. Az Új Népfronton belül a Talan közvélemény-kutató becslése szerint szerint az LFI 68-74, a Szocialista Párt (PS) 63-69, a Zöldek pedig 32-36 mandátumot szerezhettek.
Az azonban nagy kérdés, hogy az Új Népfront kivel tud kormányozni. Ha a becslések nem tévednek nagyot, a pártszövetség messze van a többségtől, nehezen elképzelhető azonban, hogy akár a Le Penékkel, akár a közös ellenséggel, Macronékkal lépnek koalícióra. A Nicolas Sarkozy által alapított jobbközép Köztársaságiak sem tűnik azonban reális partnernek.
“Jean-Luc Mélenchon szélsőbaloldali politikusainak karjába lökték a franciákat a választók” megfosztva őket a fellendülés lehetőségétől – reagált a voksolás eredményére Jordan Bardella, a Nemzeti Tömörülés elnöke, aki Macront azzal vádolta most is, hogy Franciaországot a bizonytalanságba, megélhetési válságba taszította.
Franciaországban 30 ezer rendőrt mozgósítottak, tartva a választások után kitörő zavargásoktól, a nagyvárosokban számos bolt kirakatát takarták le.