Világ Nagy Iván László 2024. július. 05. 13:29

Kétarcú győzelem, egy tucat bukás, nyolcadikra összejött siker – a brit választás számokban

Nagy Iván László
Szerzőnk Nagy Iván László

Keir Starmer lett az Egyesült Királyság új miniszterelnöke a csütörtöki parlamenti választás után, amelyen a Munkáspárt kisöpörte a torykat. A Konzervatívok koncait egy radikális és egy liberális erő falta fel, teljes sorcsere jöhet a volt kormánypártban. Búcsúzunk egy sor ismert arctól, és üdvözlünk régi-újakat. Kiszámítható, mégis meglepő eredményt hoztak a brit alsóházi választások.

A csütörtök éjjeli exit polloknak nagy vonalakban megfelelő eredmény született péntek reggelre a brit választásokon: a Munkáspárt hatalmas többséget szerzett a parlamenti alsóházban, a Konzervatívok a párt történetének legkisebb frakcióját alakíthatják, a LibDemek hatalmas sikert, a skót SNP ugyanekkora buktát könyvelhet el.

A 650 egyéni választókerület győzteseiből összeálló parlamenti frakciók számokban 648 mandátum közlése után (zárójelben az előző, 2019-es választáskor elért eredmény):

  • Munkáspárt: 412 mandátum (+221)
  • Konzervatív Párt: 121 mandátum (-251)
  • Liberális Demokraták: 71 mandátum (+63)
  • SNP (Skócia, nacionalista párt): 9 mandátum (-37)
  • Sinn Féin (Észak-Írország, nacionalista párt): 7 mandátum (0)
  • Reform UK: 4 mandátum (+4)
  • Zöldek: 4 mandátum (+3)
  • Plaid Cymru (Wales, nacionalista párt): 4 mandátum (+2)
  • Függetlenek és egyéb pártok: 11 mandátum

A végeredmény tehát megfelel az előrejelzéseknek, amelyek Labour-földindulást és tory megsemmisülést jósoltak, a részletes adatok azonban sokkal árnyaltabb képet festenek.

Brit választások: Rishi Sunak távozik a Konzervatív Párt éléről is

A brit miniszterelnök a Downing Street-i hivatala előtt is elnézést kért a választási vereségért.

411 – ennyi képviselőt szerzett a Munkáspárt. Parlamenti alsóházi helyeket tekintve hatalmas sikert könyvelhet el Keir Starmer, aki mindössze a negyedik vezetője a pártnak, aki ellenzékből kormányba tudta vezetni a Labourt. Bár a végeredmény elmarad a Tony Blair-féle New Labour 1997-es, 179 képviselős többségétől, a 168 mandátumos előny így is kényelmesen elég arra, hogy az új kormánypárt könnyedén megkezdhesse a romok eltakarítását. Starmernek ráadásul ekkora többséggel attól sem kell tartania, hogy pártja bal szárnya gúzsba köti a centrum felé húzó vezetést.

Pár viccjelölt és az igazi a camdeni választókerületben
JUSTIN TALLIS / AFP

33,9 – mindössze ekkora szavazatarány kellett a Labour sikeréhez. Az egyéni választókerületi rendszer (és a toryk népszerűtlensége) miatt ugyan ez is hatalmas alsóházi többséget eredményezett, azonban aggódhat miatta Keir Starmer, hiszen gyakorlatilag csak a lakosság egyharmadának támogatását tudhatja maga mögött. A 2019-esnél mindössze 1,6 százalékponttal nagyobb szavazati arány (ami akkor egyébként a Konzervatívok 80 fős többségéhez vezetett) miatt felemás helyzetbe került Starmer, aki ugyan könnyen vihet át döntéseket, cserébe folyamatosan hátrafelé kell figyelnie a számszerűen csekély legitimáció miatt.

119 – mindössze ennyi képviselőt szerzett a Konzervatív Párt. Bár Rishi Sunak maga nem veszítette el képviselői helyét, a választási vereséget még éjjel elismerte, és gratulált Keir Starmernek. A toryk szinte minden választókerületet elvesztettek abból a hagyományosan munkáspárti „vörös falból”, amelyet 2019-ben sikerült megbontaniuk. Támogatásuk a 2019-es 43,5 százalékról csupán 23,7 százalékra apadt, képviselői helyeik több mint kétharmadát elbukták. (Sunak beszéde közben a leköszönő miniszterelnök mögött az a Niko Omilana YouTuber tartott egy L [mint Loser] betűt, akit korábban mi is meginterjúvoltunk, amikor még londoni főpolgármesternek készült.)

Rishi Sunak beszéde Richmond és Northallerton választókerületben aratott győzelme után, a háttérben Niko Omilanaval, aki mindössze 160 voksot szerzett.
Temilade Adelaja / POOL / AFP

12 – ennyi tory miniszter veszítette el westminsteri székét. Bár közülük a legismertebb a korábban még Sunakkal szemben az elnökségért induló, alsóházi többségi vezető Penny Mordaunt és a védelmi miniszter Grant Shapps, náluk is nagyobbat bukott Liz Truss, a Sunakot megelőző, salátaéletű kormányfő, aki a biztos, 2019-ben több mint 24 ezer szavazattal megnyert Délnyugat-Norfolk kerületet vesztette el. Rajtuk kívül búcsúzik még Westminstertől Jacob Rees-Mogg korábbi alsóházi többségi vezető és többszörös miniszter, Boris Johnson egyik legfőbb brexiteer szövetségese és a Konzervatív Párt stabilan legnépszerűtlenebb politikusainak egyike. Túlélte azonban a mészárlást – noha csak 891 szavazattal – Jeremy Hunt pénzügyminiszter, aki azon kevés toryk egyike, aki kimaradt a párt körüli botrányokból, és sikeresen vezette minisztériumait – fontos szerepe lehet a megújulásban.

Jeremy Hunt családjával együtt elhagyja a Downing Street 11-et, ahol pénzügyminiszterként a rezidenciája volt
HENRY NICHOLLS / AFP

59,9 – ennyi százalékos részvétel mellett állt feje tetejére a brit politika. Ez 2001 óta a legalacsonyabb részvételi arány brit parlamenti vagy népszavazáson, és 1918 óta összesen a harmadik legcsekélyebb.

8 – ennyiszer kellett Nigel Farage szélsőjobboldali politikusnak elindulnia országgyűlési választásokon, hogy idén először mandátumot szerezzen. A UKIP-et, majd a Brexit Partyt, jelenleg a Reform UK-t vezető politikus (ezek hellyel-közzel egymás jogelődjei és utódai) a kelet-angliai Clacton választókerületet vitte el közel 8 ezer szavazattal, a 2019-es, 25 ezres tory előnyt megfordítva. A Reform UK összesen négy képviselőt küldhet Westminsterbe, szavazatarányban azonban harmadik helyen futottak be 14,3 százalékkal.

Nigel Farage győzelmét ünnepli
HENRY NICHOLLS / AFP

71 – ennyi mandátumot szereztek a Liberális Demokraták, történetük legnagyobb sikerét elérve, korábbi 8 parlamenti helyüket közel megkilencszerezve. Sir Ed Davey és pártja volt a leghatékonyabb mind közül: bár mindössze 0,6 százalékponttal, 12,2 százalékra nőtt a szavazatarányuk 2019-hez képest, ők tudták arányaiban a legtöbb új politikust juttatni az alsóházba. Davey a kampányhajrában bungee jumpinggal próbálta meggyőzni az embereket arról, hogy próbáljanak ki valamit, amit még sosem csináltak – és szavazzanak a LibDemekre.

38 – ennyi képviselőt veszített az SNP (Skót Nemzeti Párt). A pár év alatt Nicola Sturgeont és Humza Yousafet is botrányok miatt elveszítő skót nacionalisták néhány éve még a függetlenségi népszavazásért küzdöttek, mostanra Edinburgh után Londonban is megrogytak, mindössze 9 képviselőjük maradt.

1983 óta, azaz immár 41 éve Jeremy Corbyn a londoni Islington választókerület képviselője. A pártból kiebrudalt korábbi Labour-vezető ezúttal függetlenként indult és győzte le 8 ezer szavazattal a Munkáspárt hivatalos jelöltjét.

Jeremy Corbyn függetlenként is győzött
JUSTIN TALLIS / AFP

14,3 – ennyi százalékponttal teljesített alul a Labour 2019-hez képest azokban a választókerületekben, ahol a muszlim lakosság meghaladja a 15 százalékot. Jeremy Corbyn és szövetségesei, valamint a Labour megmaradt baloldali szárnya egyaránt erősebb kiállást vártak Keir Starmertől Gáza ügyében, a muszlim szavazók ezt a csalódottságot is kifejezték, és vélhetően további nyomást fognak gyakorolni az új miniszterelnökre, aki centrista irányból állna neki az országos reformoknak.

0 – ennyi képviselőt szerzett Walesben a Konzervatív Párt, 23 év után először vesztik el a teljes országot. A walesi nacionalista Plaid Cymru cserébe 4 képviselőt küldhet Londonba, kettővel többet, mint 2019-ben.

6 – ennyi miniszterelnöknek volt Főegerésze Larry, a Downing Street macskája. A kóborként 2007-ben született állatot 2011-ben fogadta be a miniszterelnöki rezidencia személyzete és kezdetben David Cameron gyerekeit szórakoztatta, azóta viszont csak ő maradt, miközben Cameron, May, Johnson, Truss és Sunak is ment. Keir Starmer lesz az első munkáspárti főnöke.

Főegerész munkában
HENRY NICHOLLS / AFP
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?