Az ellenzéki politikus kinevezéseken háborodott fel.
Emmanuel Macron szeretné meghosszabbítani Thierry Breton megbízatását, de Marine Le Pen szerint nem lesz elég ereje ennek eléréséhez. „Nem az elnöknek hanem a kormányfőnek a jogkörébe tartozik az uniós biztos kijelölése” – hangsúlyozta Marine Le Pen, akinek mozgalma, a Nemzeti Tömörülés győzelmet aratott az országgyűlési választások első fordulójában. Ha a másodikban is a szélsőjobboldal győz, akkor Jordan Bardella 28 éves politikus lenne a miniszterelnök. Cohabitation, vagyis úgynevezett társbérlet következne be, Macron elnöknek együtt kellene kormányoznia egy szélsőjobboldali kormánnyal. Volt már ilyen Franciaországban, de arra nem volt példa, hogy a két politikus között ekkora ellentét lett volna, mint Emmanuel Macron és Marine Le Pen között.
Mit jelent a cohabitation a gyakorlatban? A francia alkotmány szerint az államfő elnököl a kormány ülésein, és a végső szó őt illeti meg a külügy, a hadügy és a belügy terén. Macron ezen az alapon még a vasárnapi választást megelőzően javasolta, hogy Thierry Breton, a belső piac biztosa folytassa munkáját az Európai Bizottság francia tagjaként. Marine Le Pen sietett kontrázni az elnök szavait: „Emmanuel Macron olyan győzelemre számít, amelyet nem érhet el. Más lesz a többség a nemzetgyűlésben, új kormány alakul. Ezért nem Macron dönthet a biztos jelöléséről.”
Nem csak Breton újrajelölése miatt háborodott fel Le Pen: a politikus kedden egyenesen „adminisztratív puccsal” vádolta meg a francia államfőt, aki a választások előtt kinevezéseket írt alá. “Ez egyfajta adminisztratív államcsíny” – jelentette ki a France Inter közrádióban az ellenzéki politikus. Le Pen „pletykák” alapján úgy véli, hogy az államfő „a választók szavazatát, a választások eredményét akarja ellensúlyozni azzal, hogy hozzá közeli embereket nevez ki, megakadályozandó, hogy az államon belül megvalósulhasson az a politika, amelyet a franciák szeretnének”.
A választások első fordulóját megelőző kormányülést követően, június 26-án az államfő több magas rangú köztisztviselő kinevezését írta alá. Kinevezték többek között Párizs katonai kormányzóját, a francia légierő új vezérkari főnökét, a külügyminisztérium új európai uniós igazgatóját és három nagykövetet. Az államfő csütörtökön Brüsszelben jelentette be azt, hogy szeretné, ha Thierry Breton maradna a francia biztos az Európai Unió végrehajtó testületében.
Olivier Klein korábbi város- és lakásügyi miniszteri megbízottat a strasbourgi akadémia rektorává nevezték ki. Jean-Philippe Agresti, a választások első fordulójában alulmaradt Sabrina Agresti-Roubache állampolgársági és városügyi államtitkár férje pedig a Centre-Val de Loire akadémiai régió rektora lett.