Világ hvg.hu 2024. június. 30. 11:59

Orbán nem örülhet: az őt kritizáló észt kormányfő utódja sem változtatna külpolitikáján

Kristen Michal léphet Kaja Kallas helyére, akit az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjévé választottak az uniós vezetők.

Kristen Michal klímaügyi minisztert jelölte szombaton az észt kormánypárt Kaja Kallas miniszterelnök helyére, akit a brüsszeli EU-csúcson az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének választottak.

Az észt jobbközép-liberális Reformpárt szombaton egyhangúlag döntött Michal jelöléséről. A 48 éves politikus közleményben köszönte meg pártja bizalmát, és azt ígérte, hogy méltósággal fogja viselni a felelősséget. Michal hangsúlyozta: politikája sarokköve az Oroszországgal határos Észtország biztonságának szavatolása lesz.

Az uniós vezetők Kaja Kallas észt miniszterelnököt csütörtökön választották az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének. A szavazáson Orbán Viktor – akit Kallas korábban élesen bírált oroszbarát politikája miatt – tartózkodott, Giorgia Meloni olasz kormányfő pedig ellene szavazott.

A 47 éves politikus 2021 óta töltötte be a balti állam miniszterelnöki tisztségét. Észt kormányzati közlés szerint Kaja Kallas a július 9-11-i washingtoni NATO-csúcson még képviseli országát, majd ezt követően fog lemondani.

Michal az elmúlt években több miniszteri posztot is betöltött, előrelépését eddig egy 2012-es pártfinanszírozási botrány akadályozta, amely akkor igazságügy-miniszteri székébe került – írja a Deutsche Welle. Mostanra azonban elfogytak a kihívói, a miniszterelnökségért hónapok óta tartó versengésből fő ellenfele, Hanno Pevkur védelmi miniszter pénteken szállt ki azzal, hogy háborús időkben nincs szüksége Észtországnak egy kormányválságra.

Az is nagyjából garantálható, hogy a magyar kormány újabb nehéz ellenféllel számolhat Kallas után Michal személyében is. A politikus a Deutsche Wellének úgy nyilatkozott: nem kíván változtatni a kormány eddigi külpolitikai irányvonalán.

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.