Miért nincs még végleges döntés az uniós csúcsvezetőkről? Mi lesz Magyarország dolga az uniós elnökség során, és mennyire befolyásolhatja az európai napirendet? Lesz-e helye Orbánnak Meloni mellett, és mekkora fejmosásra számíthat a következő hónapokban? Közéleti podcastunkban összefoglaltuk, hogyan indult az új ciklus Európában a választások után.
Európa megnyitotta a következő fejezetet a választások után: megkezdődött az uniós csúcsvezetők kiválasztása, formálódnak az EP-frakciók, Magyarország – és vele együtt lélegzet-visszafojtva a többi tagállam – pedig felkészül a soros elnökségre.
A folyamat azonban korántsem ennyire gördülékeny. Az informális EU-csúcson nem sikerült megállapodni az új vezetőkről, a magyar kormány féléves tervei pedig aggasztók, főleg Ukrajna és a jogállamiság ügyében.
Kik lehetnek az Unió fejei, túl Ursula von der Leyenen, és mit jelent ez a páneurópai víziókra nézve? Megzavarhatja-e Orbán Viktor az új ciklus elindulását? Mi lesz a dolga a magyar soros elnökségnek, és formálhatja-e a Fidesz igényei szerint az EU-s vitákat? És mekkora kokikért állhat sorba a miniszterelnök, ha valóban Naggyá Akarja Tenni Európát?
Erről kérdezte Nagy Iván László Arató Lászlót, a brüsszeli EUrológus szerzőjét.
Kövesse és hallgassa meg a HVG Podcastok műsorait az alábbi platformok bármelyikén: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, SoundCloud, YouTube.
Vagy iratkozzon fel a Fülke csatornájára itt: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts.
- 0:00 Intró
- 0:45 Miért nem sikerült megállapodni az uniós csúcsvezetőkről az informális EU-csúcson?
- 3:20 Kik lehetnek az új vezetők?
- 5:50 Befolyásolhatja-e a vezetők személye, hogy merre halad az Unió?
- 8:52 Van-e beleszólása Orbán Viktornak a vezetők személyébe?
- 11:46 Mikorra alakulhat meg az EP-patkó?
- 14:13 Mit csinál a soros elnöke az EU-nak?
- 18:02 Mi lesz Magyarország fókusza?
- 19:44 Milyen uniós nyomásra számíthat Orbán Viktor a közeljövőben és a soros elnökség alatt?