Világ hvg.hu 2024. június. 13. 18:31

A G7 csúcson három kormány is jelezte, hogy az oroszok megpróbálnak beleavatkozni a moldovai elnökválasztásba

A brit, az amerikai és a kanadai kormány közös nyilatkozatban vádolta meg Moszkvát azzal, hogy ügynökei megpróbálják aláásni a moldovai Nyugat-barát államfő, Maia Sandu népszerűségét.

Az olaszországi G7-csúcson három kormány is jelezte, hogy az oroszok megpróbálnak beleavatkozni a moldovai elnökválasztásba – írja a Guardian.

Moldova most azért fontos, mert az ország választói október 20-án nem csak az államfő személyéről, hanem az ország EU-tagságáról is szavaznak.

A Nyugat-barát Maia Sandu (képünkön) és kormánya elkötelezett támogatói az oroszokkal háborúban álló Ukrajnának és ennek nem csak a megtámadott ország iránti szimpátia az oka, hanem az is, hogy Moldovában is régi és nem alaptalan félelem, hogy Oroszország megpróbál beavatkozni a belügyeikbe.

A volt szovjet tagország területén, csak úgy mint korábban Ukrajnában, szintén van egy orosz kamuállam, ez a Dnyeszter Menti Köztársaság, másik nevén Transznisztria, illetve az ország déli részén egy szintén az oroszokhoz közeledő autonóm terület, Gagauzia található.

Mi az a Transznisztria és miért lett fontos hirtelen?

Ahhoz hogy elhelyezzük és értelmezni tudjuk a szovjet összeomlás után keletkezett első orosz bábállamot a térség geopolitikai, illetve biztonságpolitikai térképén, kénytelenek leszünk egy kicsit belemerülni a moldovai, a román és az orosz történelembe.

A három nyugati kormány közleménye szerint az orosz ügynökök igyekeznek felerősíteni a Sanduval, illetve a Nyugattal, valamint az ország uniós csatlakozásával szembeni negatív érzelmeket.

Moszkva ráadásul arra az esetre is készül, ha Sandut mégis megválasztanák a moldovaiak, a három nyugati kormány közös nyilatkozata szerint az orosz ügynökök tiltakozásokat, tüntetéseket szerveznének az elnök ellen.

„A Kreml összeesküvésének leleplezésével világossá tesszük Moszkva számára, hogy kiállunk a szabad és tisztességes választások mellett, és nem tűrjük, hogy megpróbáljon beavatkozni és aláássa a demokratikus folyamatokat. Felszólítjuk a Kremlt, hogy hagyjon fel a moldovai demokrácia felforgatására irányuló törekvéseivel, és tartsa tiszteletben Moldova szuverenitását, valamint a szabad, tisztességes és független választások eredményeit” – áll a három ország közleményében.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.