A kínai hadsereg közleménye szerint ezzel büntetik Tajvant, amiért egy veszélyes szeparatistát választottak elnöknek.
A Tajvan körüli hadgyakorlat célja, hogy tesztelje a képességeinket a sziget fölötti ellenőrzés megszerzésére – idézi a CNN a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg közleményét.
Ez a legnagyobb hadgyakorlat, amit a kínaiak az elmúlt egy év folyamán tartottak, és alig néhány nappal azután vette kezdetét, hogy Tajvanban beiktatták a sziget új, Kínával szemben igen kritikus hangot megütő elnökét, Lai Csing-tet.
A pekingi válasz nem is késett: előbb veszedelmes szeparatistának nevezték Lait, majd elítélték az elnök beiktatási beszédét is, amiben a politikus arra szólította fel Kínát, hogy hagyjon fel a Tajvan megfélemlítésére tett kísérleteivel.
A sziget fegyveres erejénél összehasonlíthatatlanul nagyobb kínai hadsereg csütörtökön kezdte meg a hadgyakorlatát, melyben hadihajók és harci repülőgépek is részt vettek. A kínai haderő mindezt a tajvani szeparatisták cselekedeteinek büntetéseként magyarázta, majd közölték, hogy a szigetlánc mindkét oldalán folytatni fogják a gyakorlatozást.
Amióta Hszi Csin-ping hatalomra került, egyre feszültebb a viszony Kína és az elvben hozzá tartozó, de a gyakorlatban független sziget között. Az új pekingi vezetés a kínai polgárháború 1949-es lezárását követően elfogadott status quo felmondására készül, korábban már azt is lebegtetni kezdték, hogy 2027-ben fogják megtámadni a szigetet, bár azóta az ukrajnai háború tapasztalataiból okulva egy ideje már nem merült fel ez a dátum.
Mindenesetre az elmúlt évek folyamán rendszeressé vált, hogy kínai harci gépek sértették meg a sziget légterét, illetve a kínaiak nem egy hadgyakorlatot is tartottak a sziget partjai közelében, olyat is, amely keretében a mostanihoz hasonlóan Tajvan elfoglalását szimulálták.