Szlovák sajtóhírek szerint egy támadó mellkason és gyomron lőtte Robert Ficót.
Kórházba szállították Robert Fico szlovák miniszterelnököt, miután a szlovák kormány nyitrabányai (Handlová) kihelyezett ülése után meglőtték – írja a Denník N.
A lap szerint a helyi kultúrház előtt dördültek el a lövések, amikor Fico az emberek közé ment. A Denník N riportere a helyszínen több lövés eldördülését hallotta. A Plus7Dní információi szerint Ficót a mellkasán és a gyomrán érték a lövések.
A Denník N információi szerint a gyanúsítottat ártalmatlanították, a rendőrség pedig elfogta. A környéket lezárták, a kulturális központot evakuálták, a biztonságiak pedig a többi kormánytagot is biztonságba helyezték. Azt, hogy a szlovák miniszterelnök sérülései milyen súlyosak, nem tudni egyelőre. Az alábbi videón az látható, ahogy a feltételezett merénylőt leteperik a rendőrök:
Az X-re felkerült egy videó arról is, amint Robert Ficót autóba rakják, és elmenekítik a helyszínről. A Bumm.sk úgy tudja, a helyi, nyitrabányai kórházba vitték. A Paraméter.sk a beszámolójában arról ír, hogy „14:30 után egy meglőtt férfival kapcsolatban érkezett segélyhívás Nyitrabányáról”. A szlovák miniszterelnököt mentőhelikopter vitte kórházba.
Zuzana Caputová szlovák államfő élesen elítélte a Fico elleni „brutális és vakmerő” támadást. „Sokkolva vagyok. Robert Ficónak sok erőt kívánok ebben a kritikus pillanatban, hogy felépüljön a támadásból” – idézi az Új Szó Caputová szavait. A lap megjegyzi azt is: ha Robert Fico kormányfő hosszabb orvosi ellátásra szorul, helyére valamelyik miniszterelnök-helyettes lép, ő hívja össze és vezeti a kabinet ülését.
Percről percre hírfolyamunkat itt olvashatják:
Mit érdemes tudni Robert Ficóról?
Robert Fico 2023-ban tért vissza a miniszterelnöki székbe, miután 2018-ban elsöpörték a Ján Kuciák oknyomozó újságíró meggyilkolása utáni tüntetések. Először 2006 és 2010, majd 2012 és 2018 között volt Szlovákia miniszterelnöke. Fico 1964. szeptember 15-én született Szlovákiában, a pozsonyi Comenius Egyetem jogi karán végzett, később a Szlovák Tudományos Akadémia Állam- és Jogtudományi Intézetének munkatársa lett. 1987-ben lépett be a Cseh Kommunista Pártba, majd rövid időt az Egyesült Államokban töltött.
1992-ben lépett be a Demokratikus Baloldal Pártjába, ahol alelnök, parlamenti képviselő, később a szlovák igazságügyi minisztérium jogi intézetének helyettes vezetője is volt. Ő képviselte Szlovákiát 1994 és 2006 között az Emberi Jogok Európai Bíróságán. Pártja, az SDL’ 1999-ben szétszakadt, ekkor alakította meg jelenlegi pártját, a Smert. A Smer 2002-ben 13,5 százalékot szerzett, 2006-ban már 29,1 százaléknál tartott, ezzel pedig ötven mandátumot szerzett a 150 fős szlovák parlamentben, 11 százalékkal megelőzve ezzel Mikulás Dzurinda addigi miniszterelnök kormánypártját.
Bár korábban éles vitái voltak a magyar kormánnyal, 2023-as újraválasztása után Orbán Viktor egyik legfőbb szövetségeseként tekintett rá. Magyarországgal magyarellenes intézkedései miatt került szembe: a felvidéki magyaroknak megtiltották a kettős állampolgárság lehetőségét, a nyelvtörvény módosításával pedig jelentősen korlátozták az anyanyelv használatát. Fico volt az, aki megerősítette a magyarok kollektív bűnösségét rögzítő Beneš-dekrétumokat, a közoktatás tankönyveibe pedig történelemhamisító állítások is bekerültek. Hozzá kötődik Sólyom László volt köztársasági elnök kitiltása Szlovákiából.