Az incidens aközben történt, hogy Andrés Manuel López Obrador elnök az épületben napi sajtótájékoztatóját tartotta.
A Mexikóban 2014-ben eltűnt 43 főiskolás ügyében tüntető aktivisták bedöntötték szerdán a mexikóvárosi elnöki palota kapuját – jelentette a Milenio helyi televízió, amely felvételeket is mutatott erről.
A tiltakozók egy kisteherautóval nekihajtottak a bejáratnak, az autót előtte az állami elektromos vállalattól lopták el. A televíziós felvételeken látni lehetett, ahogy a bejáratnak hajtanak a fehér színű kisteherautóval, majd maszkos aktivisták hatolnak be az épületbe.
🚨🇲🇽 Mexico are at it!
— Concerned Citizen (@BGatesIsaPyscho) March 6, 2024
Protestors break down the door of the Presidential Palace
It’s not a coincidence that just about EVERY country on Earth are revolting against their ‘Elites’ & Governments
We are in the middle of a Global Mass Human Awakening – it will only get bigger pic.twitter.com/nIcV7oURFP
A rendőrség könnygázzal oszlatta szét a tömeget az El Universal beszámolója szerint. A biztonságiak az épületben akadályokat emeltek a behatolók feltartóztatására.
Az akció résztvevői közül többeket őrizetbe vettek. Egyelőre azonban nem lehet tudni, hogy vannak-e még tüntetők a palotában.
Az incidenssel kapcsolatos újságírói kérdésre válaszolva López Obrador elnök úgy felelt, hogy nem fogja elfojtani a tüntetést, és kormánya folytatja az eltűnt diákok ügyének felgöngyölítését.
A diákok 2014. szeptember 26-án tűntek el a déli, rossz közbiztonságáról hírhedt Guerrero államban, az ügy az egész országot megrázta.
A fiatalok a guerrerói Iguala városban összetűzésbe kerültek a helyi rendőrséggel, amelynek tagjai feltételezések szerint ezt követően átadták őket egy környékbeli kábítószerbandának. Ez utóbbi meggyilkolta őket, a holttesteket pedig elégette.
Az ügyet a hatóságok először megpróbálták eltussolni, 2022-ben azonban a kormány által megalakított vizsgálóbizottság arra a megállapításra jutott, hogy a helyi, a tagállami és a szövetségi hatóságok egyaránt összejátszottak a bűnbandával.
Annak ellenére, hogy López Obrador elnök azt ígérte, felderítik az ügyet, emberi jogi szervezetek és aktivisták az államfő szemére vetik, hogy bár az utóbbi években valóban történtek letartóztatások, és több, az incidenssel kapcsolatos jegyzőkönyv is elkészült, a nyomozás még mindig lassan halad.