Világ hvg.hu/MTI 2024. március. 03. 21:38

Sebaz Saríf lett Pakisztán új miniszterelnöke

Saríf hétfőn teszi le a hivatali esküjét.

Pakisztánban Sebaz Sarífot választotta meg miniszterelnöknek vasárnap a nemzetgyűlés a legutóbbi parlamenti választások után, amelynek eredményét hevesen vitatták Imran Hán, a Pakisztáni Mozgalom az Igazságosságért (PTI) nevű párt képviselői – írja az MTI.

Saríf korábban 2022 áprilisától 2023 augusztusáig volt kormányfő. A 72 éves Sarífot 201 szavazattal választották meg. Az Imran Hán volt miniszterelnök által támogatott jelölt, Omar Ajub Hán 92 szavazatot kapott.

Az augusztus óta bebörtönzött és súlyos büntetést kapott Imran Hán azt állítja, hogy a február 8-án tartott parlamenti választásokat a hadsereg utasítására manipulálták, hogy megakadályozzák pártja visszatérését a hatalomba.

Saríf hétfőn teszi le a hivatalos esküjét az ötéves miniszterelnöki ciklusra. Pakisztánban azonban még soha egyetlen miniszterelnök sem töltötte ki mandátumának teljes öt évét.

A 72 éves politikus annak a Navaz Sarífnak az öccse, aki háromszor volt az ország miniszterelnöke, és akinek politikai pályafutását számos botrány övezte. Köztörvényes bűncselekményekkel, korrupcióval és terrorizmussal is megvádolták, többször bebörtönözték, majd végül eltiltották a részvételtől a politikai életben.

A pakisztáni kormányfőválasztásról itt írtunk bővebben:

 

Börtönt megjárt politikus válthatja a börtönbe zárt pakisztáni kormányfőt

Könnyű út vezet a rács mögül a kormányfői székbe és fordítva Pakisztánban, ahol a hadsereg játssza a forgalomirányító szerepét. Negyedszer kerülhet hatalomra a miniszterelnökségei után már két börtönbüntetést letöltött Navaz Sarif, akit óriási kihívások várnak.

(Nyitóképünkön jobbra Sebaz Saríf)

Hirdetés
hvg360 Arató László (EUrologus) 2024. december. 02. 09:36

Sok jóra nem számíthat a magyar kormány az új Európai Bizottságtól

A régi lendülettel veszi elő a magyar ügyeket a decemberben hivatalba lépő testület A pénzbefagyasztásokkal kapcsolatos eljárások szigorodnak és bővülnek, nem lesz változás az EU migrációs, vagy zöldpolitikájában, és továbbra is napirenden marad a szerződésmódosítások ügye, amely többek között a vétójog eltörlését tartalmazza. Közben a kormány politikai súlya látványosan csökken.