Korábban olyan sajtóértesülések keringtek, miszerint Zelenszkij menesztette a vezérkari főnököt, vagy Zaluzsnij maga mondott le a posztjáról, ám egyelőre ezt mindenki cáfolja. A feszültség viszont hosszú hónapok óta tapintható a háborúban álló ország politikai és katonai vezetése között.
Tagadja az ukrán védelmi minisztérium Valerij Zaluzsnij vezérkari főnök távozását – derül ki az Institute for the Study of War amerikai agytröszt napi összefoglalójából.
Ennek előzménye, hogy hétfőn több ukrán, illetve nyugati sajtótermék is beszámolt az ügyről, bár volt, amelyik azt írta, Volodomir Zelenszkij menesztheti a vezérkari főnököt, más pedig azt, hogy Zaluzsnij maga köszönt le.
A vezérkari főnök leváltásának tervéről az Interfax ukrán hírügynökség is beszámolt, egy a katonai és politikai vezetéshez is közelálló forrásukra hivatkozva. A forrás szerint erről már Zelenszkij és Zaluzsnij között megállapodás is született. Ugyanakkor kisvártatva előbb az ukrán elnök sajtótitkára, Szerhij Nikiforov közölte, hogy ilyesmi fel sem merült és az elnök nem menesztette a vezérkari főnököt, majd az ukrán védelmi minisztérium szűkszavú, tagadó reakciója is befutott: „Kedves újságírók, most rögtön válaszolunk mindannyiuknak: Nem, ez nem igaz” – írta ki a tárca a Telegram-csatornájára.
Volodimir Zelenszkij és vezérkari főnöke között hónapok óta tapintható a feszültség, amit nyilvánvalóan a katonai és a politikai vezetés között éles helyzetben törvényszerűen kialakuló konfliktus is gerjeszt. Zelenszkij ugyanis a nyugati szövetségesek elbizonytalanodását harcias, olykor hurráoptimista kijelentésekkel próbálja ellensúlyozni és ilyenkor nagyon nem tesz jót, ha a hadi helyzetet objektívebben megítélő katonai vezető is elkezd interjút adni a nyugati lapoknak, ahogyan azt tette Zaluzsnij, amikor tavaly novemberben kifejtette az Economistnak, hogy a konfliktus állóháborúba torkollt.
A politikai vezetés pedig nem győzte cáfolni ezt a kijelentést, az elnöki iroda helyettes-vezetője egyenesen úgy minősítette, mint ami egyedül Moszkvának kedvez, de maga Zelenszkij is, igaz lényegesen finomabb stílusban, arról beszélt, hogy szó nincs itt állóháborúról. A két vezető a mozgósítás kérdésében sem ért egyet, míg Zaluzsnij egy újabb behívási hullámot hasznosnak tartana, addig Zelenszkij szerint ilyesmire nincs szükség.Fogy a levegő Zelenszkij körül, mi lesz így a háborúval?
A valóság rácáfolt a reményekre, s ahogy elmaradnak Ukrajna harctéri sikerei, úgy kezd foszlani az az orosz agresszió ellen harcoló nemzet korábban példás egysége. Az pedig még veszélyesebb, hogy egyértelművé vált, komoly nézetkülönbségek vannak a politikai és a katonai vezetés között.