Az ecuadori kormány és a dél-amerikai ország kokainból meggazdagodott, terrorszervezetek módszereit másoló maffia között kitört háborúban, a börtönlázadások után csaknem 180 túszt tartottak fogva börtönökben.
Ecuadorban szombat estére kiszabadult az összes, a latin-amerikai ország börtöneiben a rabok által túszul ejtett börtönőr és börtönalkalmazott - jelentette be az ecuadori büntetés-végrehajtási intézeteket felügyelő országos szervezet (SNAI).
Daniel Noboa elnök a korábban Twitterként ismert X-en üdvözölte a hírt, és köszönetet mondott a rendőrségnek és a fegyveres erőknek.
A kormány egyúttal bejelentette, hogy a hadsereg folytatja műveleteit az országban, hozzátéve, hogy a héten már több mint ezer embert vettek őrizetbe.
A csaknem 180 börtönalkalmazottat és börtönőrt a hét elején ejtették túszul az országszerte kirobbant börtönlázadások során az Ecuador középső részén lévő Azuay, Canar, Cotopaxi, Tungurahua és Loja tartomány, valamint a partmenti Esmeraldas és El Oro büntetésvégrehajtó intézeteiben.
A világ egyik legveszélyesebb országának számító Ecuadorban a biztonsági helyzet az utóbbi időben drámaian megromlott. Kedden fegyveresek élő adás közben törtek be a TC Televisión állami tévé épületébe Guayaquil kikötővárosban, és túszul ejtettek több újságírót és alkalmazottat.
A tavaly november óta hivatalban lévő Noboa a héten 22 bandát nevezett meg terrorista szervezetként, amivel hivatalos katonai célponttá tette őket, valamint 60 napos szükségállapotot hirdetett ki az országban.
Az ecuadori kokainháború részleteiről itt olvashatnak bővebben:
Ecuadort már annyira szétmarcangolta a kokain, hogy az elnöknek egyetlen választása maradt: a nyílt háború
A szó szoros értelmében háború tört ki az ecuadori kormány és a dél-amerikai ország kokainból meggazdagodott, terrorszervezetek módszereit másoló maffia között. A harcoló fél egyike az európai kokainpiacon domináns albán bűnözői csoportokkal üzletel. Az állam által meghirdetett háborúban egyelőre a bandák állnak nyerésre, Ecuador új elnökének kevesebb mint 18 hónapja van arra, hogy fordítson a helyzeten, miközben naponta kap halálos fenyegetéseket.
Ahogy arról korábban is írtunk, Ecuador a világ legnagyobb banánexportőre, illetve híres a jelentős olaj-, kávé-, kakaó-, garnéla- és halkereskedelméről is, ám a legtöbbet nem ezek az árucikkek, hanem a kokain hozza a konyhára, pontosabban annak a konyhájára, aki ellenőrizni képes az országon keresztülmenő kábítószerkereskedelmi főútvonalat.
Az ezzel kapcsolatos nézeteltérések időről időre véres leszámolásokat szabadítanak el a helyi és a külföldi bandák között is.
A mostani erőszakhullámot több börtönlázadás és szökések sorozata vezette fel, ezen utóbbiak közül a legfontosabb, José Macias Villamaré, ismertebb nevén Fitóé volt, aki a Los Choneros kartell vezetője és hétfőn oldott kereket nem sokkal azelőtt, hogy átszállították volna egy másik börtönbe.
Fito szökését követően rendelte el a 60 napra szóló rendkívüli állapotot Daniel Noboa elnök, aki azt követően szállt ringbe az államfői székért, hogy a korábbi jelöltet, Fernando Villavicenciót meggyilkolták, aki pár nappal az ellene elkövetett merénylet előtt épp Fitótól kapott halálos fenyegetéseket.
Ebből már látható, hogy Fito szökése nem használt túlzottan Noboa elnök reputációjának.
Így lett a banánbáró fiából ecuadori elnök, akitől szinte csodát várnak
Daniel Noboa elnökségétől stabilitást, gazdasági növekedést remélnek, és - lévén úgyis milliárdos - a politikusi korrupció végét, valamint az elharapódzott erőszak felszámolását.