Az Orbán Viktort is kitüntető, egykori KGB-ügynök ortodox keresztény vezető Ukrajna szerint felbujtóként vesz részt a háborúban.
Körözési listára tette az ukrán belügyminisztérium Kirill pátriárkát pénteken, miután ukrán biztonsági szolgálatok azzal vádolták meg, hogy felbujtóként vesz részt az orosz-ukrán háborúban, írja a Reuters.
A listán azt írják róla, hogy "olyan személy, aki bujkál az előzetes nyomozás szervei elől," illetve november 11-én "tűnt el." Az SBU ukrán biztonsági szolgálat múlt hónapban kiadott dokumentuma szerint a pátriárka "megsértette az ukrán szuverenitást", és "Oroszország katonai és politikai vezetésének legközelebbi környezetéhez tartozik".
A listázós lépés teljesen szimbolikus, mivel a pátriárka Oroszországban tartózkodik, a letartóztatás veszélye így nem fenyegeti.
Ukrajna legnagyobb vallása az ortodox kereszténység, és a kijevi hatóságok büntetőeljárásokat indítottak az ortodox egyház egy olyan ágához kötődő papok ellen, amely egykor közvetlenül az orosz egyház és Kirill befolyása alatt állt. Kijev azt is fontolgatja, hogy egyszerűen betiltja ezt az ágat, mely egyébként azt állítja, hogy 2022 májusában - hónapokkal az orosz invázió kezdete után - minden, Moszkvához fűződő kapcsolatát elvágta.
A többek között hazaárulás vádjával megindított egyházi büntetőeljárásokat Kirill elítélte, és világszerte felhívást intézett egyházi vezetőkhöz, hogy állítsák le Ukrajna egyház elleni lépéseit.
Az orosz egyház magas rangú képviselője, Vlagyimir Legoida a RIA hírügynökségnek nyilatkozva azzal kommentálta Kirill körözési listára kerülését, hogy az "olyan lépés, amely éppoly nevetséges, mint amennyire kiszámítható," illetve az ukrán hatóságok "törvénytelenséget követtek el, és megpróbálták megfélemlíteni a híveket".
Az orosz ortodox egyház feje egykor KGB-ügynök volt, most Vlagyimir Putyin szoros szövetségese, és Orbán Viktorral is jó viszonyban van. Kirill érdekében Magyarország intézkedett már az Európai Unióban: 2022 nyarán, a hatodik szankciós csomagban ő is felkerült volna a szankcionált személyek listájára, de személyesen Orbán ellenkezett, a magyar kormány csak azzal a feltétellel volt hajlandó megszavazni azt a büntetőcsomagot, ha a pátriárkát kihúzzák a listáról. Ezt kényszerűségből meg is tették, így megszülethetett a hatodik szankciós csomag.
A pátriárka idén nyáron, hatvanadik születésnapja alkalmából felköszöntötte és kitüntette Orbán Viktort. De kapott tőle plecsnit Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Soltész Miklós KDNP-s egyházügyi államtitkár is.
Az Orbán-kormány és az orosz ortodox egyház kapcsolatáról itt írtunk bővebben:
Az Orbán-kormány és a Kreml szent szövetsége
Közvetlenül a Kreml irányítása alatt áll és az orosz geopolitikai játszma fontos szereplője az a moszkvai székhelyű szervezet, amelynek az Orbán-kormány egyik államtitkára is tagja lett, akárcsak Hévíz fideszes polgármestere. Az orosz külügy ortodox csápjaként nyilvántartott szervezetet a Putyinnal baráti kapcsolatot ápoló egykori KGB-s kollégája, Szergej Sztyepasin irányítja, aki a kilencvenes években az orosz kémelhárítást igazgatta, volt az FSZB vezetője, belügyminiszter, de még kormányfő is.