A helyiek szerint a francia kormány nem oldja meg hatékonyan a problémát, az elérhető víz pedig sokszor szennyezett és ihatatlan.
A sziget 1997 óta a legsúlyosabb aszállyal küzd. Két víztározója elérte a kritikus állapotot, a legfrissebb becslések szerint az egyik a kapacitás 7 százalékánál, a másik 6 százalékon tart, és a kiszáradás szélén állnak. Ez drasztikus vízcsökkentésekhez vezetett. A prefektúra, a francia kormány helyi alosztálya által közzétett ütemterv szerint a lakosok néhány naponta csak körülbelül 18 órán keresztül jutnak vízhez. Sokan azt közölték, az a kevés víz, amihez hozzájutnak, gyakran szennyezett és ihatatlan.
A vizespalackok rita és drága arucikké váltak az országban, az iskolák bezártak és növekvő egészségügyi válság fenyegeti a lakosokat. Mayotte 5000 mérföldre fekszik a francia szárazföldtől, a francia törvények szerint Párizs külvárosaihoz hasonló jogállása van. A Franciaország által 1841-ben gyarmatosított területet 2011-ben ismerték el hivatalosan francia megyeként.
A francia kormány szerint szeptemberben 600 000 liter palackozott vizet szállított a szigetre a legveszélyeztettebb lakosok számára, és katonákat és köztisztviselőket küldött vizet osztani. Emellett azonban felfüggesztette a vízszámlákat is minden lakos számára.
A mayotte-i lakosok úgy érzik, a francia vezetés magukra hagyta őket és, hogy ez a kontinensen található francia megyében sosem történhetne meg. Hozzátették, úgy tűnik a hatóságok nem kívánják a mindennapi szenvedést enyhíteni, és ha nem lesz víz, a szomjanhalás veszélye fenyegeti őket.