Világ 2023. november. 16. 05:35

Nem engedik be az emberi jogi főbiztost Izraelbe, leálltak a kommunikációs hálózatok Gázában –percről percre a háborúról

Biden találkozott a kínai elnökkel, Hszi Csin-pinggel való találkozás után azt közölte, mindent megtesz a Hamász által fogvatartott túszok kiszabadítása érdekében. Négy gyereket és két palesztin családtagjukat menekítette ki a magyar külügy Gázából.

Izrael háborúban
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Az iráni Forradalmi Gárda elitalakulata, a Kudsz hadtest az ellenállás támogatásáról biztosította a Hamász palesztin terrorszervezet Izrael ellen folytatott harcát Gázában. Eszmail Kááni, a Kudsz hadtest parancsnoka a Hamász parancsnokainak küldött csütörtöki üzenetében hangoztatta: nem engedik, hogy az ellenség elérje piszkos céljait Gázában és Palesztinában.

"Testvéreitek az ellenállás tengelyében mellettetek állnak!" - üzente az iráni tábornok.

Irán korábban a helyzet eszkalációjára figyelmeztette Izraelt, amennyiben nem vet véget a Gázai övezetben az erőszaknak. Az Egyesült Államok viszont többször is óva intette Iránt, hogy semmilyen formában, se közvetlenül, se szövetségesein keresztül ne avatkozzon be a konfliktusba.

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

Daniel Hagari, az Izraeli Védelmi Erők szóvivője most tartott sajtótájékoztatót. Elmondása szerint az izraeli erők egy alagútaknát és egy fegyvereket tartalmazó járművet találtak az Al-Shifa kórház területén. Hagari azt mondja, hogy a csapatok továbbra is "célzott tevékenységet" folytatnak az Al-Shifa kórházban.

Azt is elmondta, hogy "felfedeztek egy robbanószerkezetes járművet, amelyet az október 7-i mészárlásra készítettek elő, és amely nagy mennyiségű fegyvert és lőszert tartalmazott".

A Hamász tagadja, hogy ott tevékenykedne.

A Hamász egyik magas rangú vezetője visszautasította Izrael állításait, hogy az al-Shifa kórház alatt egy Hamász irányítóközpont van.

A Hamász tisztségviselője bizonyíték nélkül azt mondta, hogy azt a néhány fegyvert, amelyet Izrael az al-Shifa elleni rajtaütés során talált, izraeli katonák hozták be és helyezték el. Azt mondta, hogy a Hamász távol tartotta magát az al-Shifától és más gázai kórházaktól.

Hamdan a Hamász legfőbb libanoni tisztségviselője, és ő a szervezet legmagasabban rangidős személyisége.

Határozatot fogadott el csütörtökön a norvég parlament, amelyben felszólítja a kormányt: készüljön fel a független palesztin állam elismerésére, amennyiben ez a döntés kedvező hatással lesz a közel-keleti békefolyamatra.

A javaslatban megfogalmazott feltétel értelmében az elismerésre irányuló határozatot nem azonnal kell végrehajtani.

A kisebbségben kormányzó Munkáspárt és a Centrumpárt által benyújtott javaslatot nagy többséggel szavazta meg a parlament a legnagyobb ellenzéki formáció, a Konzervatív Párt és más pártok támogatásának köszönhetően.

"A storting arra kéri a kormányt, hogy ismerje el független államként Palesztinát, ha ez kedvező hatással lesz a békefolyamatra, anélkül, hogy végső békeszerződés megkötését szabná meg feltételül" – olvasható a határozatban.

A határozattervezetet több kisebb párt javaslatát kívánta ellensúlyozni, amelyek a palesztin állam azonnali elismerését követelték.

Észak-Európában Izland és Svédország már elismerte a palesztin államot, akárcsak a kontinens több más állama, közöttük Lengyelország, Csehország és Románia is.

Október 7-én a Hamász fegyveresei behatoltak izraeli területre, és az izraeli hatóságok szerint megöltek mintegy 1200 embert, körülbelül 240 túszt pedig magukkal hurcoltak a Gázai övezetbe. A Hamász-kormány legutóbbi – szerda este közzétett – adatai szerint a Gázai övezet ellen megtorlásul indított izraeli offenzíva során legalább 11 500 palesztin halt meg, közöttük 4710 gyermek.

(MTI)

Több ENSZ-szervezet elutasította csütörtökön, hogy részt vegyen az Izrael által civilek számára javasolt biztonsági zónák létrehozásában a Gázai övezetben.

Az érintett szervezetek – a többi között az Egészségügyi Világszervezet (WHO), az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR), a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM), valamint az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) – vezetői csütörtökön Genfben közölték, hogy ez csakis minden fél hozzájárulásával volna lehetséges.

"Egyetlen biztonsági zóna sem biztonságos valójában, ha mindössze egyoldalúan jelentették be, és csak a hadsereg jelenlétével kényszerítik ki" – áll a közös állásfoglalásban. Egyben világossá tették, hogy az ENSZ szervezeteinek egyike sem vett részt ilyen zónák kialakításában, vagy tett ilyenekben előkészületeket otthonaikból elűzött emberek fogadására.

Hangsúlyozták, hogy a konfliktus szereplőinek egyébként is kötelessége a civil lakosság megóvása a harccselekmények során, függetlenül attól, hogy éppen hol tartózkodnak a polgári személyek. Mindemellett gondoskodniuk kell a civil lakosság ellátásáról, valamint arról is, hogy a humanitárius dolgozók elérhessék őket.

A Gázai övezetben nem alakulhat ki hatalmi vákuum, ezért egy "nagyon erős haderőnek" kell ottmaradnia, hogy megakadályozza a Hamász iszlamista terrorszervezet talpra állását – mondta Jichák Hercog izraeli államelnök a Financial Times című brit üzleti napilapnak csütörtökön.

A brit lap csütörtöki számában megjelent cikkben Hercog nyitva hagyta azt a kérdést, hogy ennek a haderőnek hogyan kellene felállnia, bár elmondása szerint az Egyesült Államok és a régió országai nagy szerepet játszanának ebben a kérdésben.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök azt mondta, hogy országa a háború után is fenntartja majd a Gázai övezet feletti ellenőrzést. A Gázai övezetben zajló, sok áldozattal járó izraeli katonai műveletre reagálva Hercog elmondta, hogy aggodalommal tölti el a palesztinok halála, de Izraelnek mindenekelőtt saját népét kell megvédenie.

Az izraeli elnök továbbá azt is elmondta, hogy Izrael fő célja jelenleg a Hamász és más terroristák által fogva tartott mintegy 240 túsz kiszabadítása. A nemzetközi közösség megérti, hogy Izraelnek joga van az önvédelemhez – mondta Hercog.

A túszejtéssel kapcsolatban Hercog azt is elmondta, hogy Izrael nem kapott semmilyen információt a túszokról, így meg kell küzdenie a visszaszerzésükért.

Josep Borrell az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön a gázai túszok azonnali szabadon bocsátására szólított fel, ugyanakkor arra kérte Izraelt, hogy "ne eméssze el a düh" a Hamász fegyvereseivel vívott harcban. "Egyik szörnyűség nem szentesíti a másikat" – tette hozzá Borrell.

(MTI)

A Dél-afrikai Köztársaság Izrael feltételezett háborús bűncselekményeinek kivizsgálására szólította fel a Nemzetközi Büntetőbíróságot (ICC) a Gázai övezetben – közölte Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök szerdán.

A kormányzó Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) csütörtökön támogatásáról biztosította a szélsőbaloldali Gazdasági Szabadságharcosok (EFF) pártja által előterjesztett javaslatot, amely Izrael pretoriai nagykövetségének bezárását és a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok megszüntetését indítványozta a tűzszüneti megállapodás létrejöttéig.

Cyril Ramaphosa a nemzetközi vizsgálattal kapcsolatban szerdán leszögezte, Izrael "háborús bűntetteket" és "népirtást" követ el a Gázai övezetben, ezért más országokkal egyetemben az izraeli kormány elleni vizsgálatra szólították fel az ICC-t – hangsúlyozta szerdai katari látogatása alatt.

Elmondása szerint nem értenek egyet a Hamász Izrael elleni támadásaival, azonban ehhez hasonló módon a jelenlegi eseményeket is elítélik.

(MTI)

Hirdetés