A két szíriai célpont közül az egyik egy fegyverraktár, a másik pedig egy kiképző központ volt, a gázavárosi harcokban egy őrnagy és egy törzsőrmester halálát jelentette be az IDF.
Most érkezett
A Gázai övezetben működő legnagyobb kórházat meg kell óvni - reagált Joe Biden hétfőn a palesztin térségben zajló harcok fejleményeire.
Az amerikai elnök egy fehér házi eseményen sürgette, hogy a katonai műveletek során kíméljék a Gáza városában működő Al-Shifa kórházat, és hozzátette, elvárja, hogy ez a jövőben így legyen.
Az elnök utalt arra is, hogy Katar, az Egyesült Államok, Izrael és a Hamász bevonásával aktív egyeztetések zajlanak a palesztin szervezet által október 7-én elhurcolt több mint 200 civil, köztük 10 amerikai szabadon engedéséről.
A Fehér Ház közlése szerint Joe Biden vasárnap telefonon egyeztetett Katar uralkodójával a foglyok érdekében zajló tárgyalásokról, és köszönetet mondott az arab ország közvetítő szerepvállalásáért.
A foglyok érdekében zajló egyeztetésekről beszélt az elnök nemzetbiztonsági tanácsadója hétfői sajtótájékoztatóján. Jake Sullivan beszámolt arról, hogy Katar közvetlenül egyeztet mind a Hamász képviselőivel, mind az izraeli kormánnyal.
Izrael szerint október 7-e óta a Hamász 240 embert tart fogva, többségében izraelieket, de köztük több külföldi is van. A hétvégén a palesztin szélsőséges szervezet azt közölte, hogy az elmúlt hetek izraeli légitámadásainak következtében a túszok egy része is életét vesztette. Az amerikai kormányzat úgy reagált, hogy a Hamász állításait nem tudja "készpénznek" venni, de nincs információja arról, hogy a foglyok közül hányan vannak még életben. Az Egyesült Államok kilenc amerikai állampolgárról tud, valamint egy állandó tartózkodási engedéllyel, zöld kártyával rendelkező személyről.
Jake Sullivan hangsúlyozta, hogy napi szinten zajlik párbeszéd az amerikai és izraeli kormány között arról, hogy az izraeli katonai műveletek során miként lehet csökkenteni a civil áldozatok számát.
A külügyminisztérium szóvivője hétfői sajtótájékoztatóján elismerte, hogy eltérnek Izrael és az Egyesült Államok elképzelései a Gázai övezet jövőjével kapcsolatban.
Matthew Miller megismételte, hogy az Egyesült Államok nem tartja elfogadhatónak palesztinok erővel történő kitelepítését az övezetből, valamint nem támogatja az újbóli izraeli megszállást, és a Gázai övezet területének csökkentését sem. Mindemellett a térség a jövőben nem lehet kiindulópontja terrortámadásnak sem - tette hozzá.
A külügyi szóvivő a Gázai övezet kórházaiban kialakult nehéz körülményekről beszélt és kijelentette, hogy nem akarnak fegyveres tűzharcot látni egészségügyi létesítményekben.
A külügyminisztérium szóvivője beszámolt arról, hogy tárgyalások folynak partnerekkel a Gázai övezetbe telepítendő mobil egészségügyi létesítményekről, különös tekintettel az övezet déli részére, ahol ellátást igénylő sérült palesztinok vannak.
A Hamász radikális iszlamista palesztin szervezet fegyveres szárnya hétfőn a katari közvetítőkkel közölte, hogy hajlandó mintegy 70 túszt - nőket és gyerekeket - szabadon engedni ötnapos tűzszünetért cserébe.
"A múlt héten a katari testvérek erőfeszítéseket tettek az ellenséges foglyok közül a nők és gyerekek szabadon engedéséért, cserébe 200 palesztin gyerek és 75 nő elengedéséért, akiket az ellenség tart őrizetben" - ismertette Abu Ubajda, a szervezet fegyveres ágának, az Izz ad-Dín al-Kasszám Brigádoknak a szóvivője a szervezet Telegram-oldalán.
"A tűzszünetnek teljes fegyvernyugvást kell magában foglalnia és engedni kell a humanitárius segélyek eljutását szerte a Gázai övezetben" - jelentette ki Ubajda, aki mindemellett azzal vádolta Izraelt, hogy próbálja "elodázni és elkerülni" az egyezséget.
A Gázái övezetet uraló Hamász iszlamista terrorcsoport fegyveresei október 7-én meglepetésszerű támadást indítottak Izrael ellen, betörtek az ország déli részébe, mintegy 1200 embert meggyilkoltak, háromezret megsebesítettek, 240 túszt elhurcoltak. Izrael válaszul katonai műveletet indított a Hamász eltörlésére. A legfrissebb értesülések szerint 11 240-re növekedett a halálos áldozatok száma az izraeli erők ostromolta palesztin területen.
A rafahi határátkelő palesztin oldalán lévő ellenőrzőpont tájékoztatása szerint egyebek között Spanyolországból, Svédországból, Hollandiából, az Egyesült Államokból, Marokkóból, Jordániából és Oroszországból származó 525 külföldi vagy kettős állampolgár, valamint kis létszámban sebesültek és egy orvosi kezelés alatt álló páciens kísérőivel léphettek át Egyiptomba.
A Hamász mintegy 1200 halálos áldozatot követelő október 7-i terrortámadására válaszul indított izraeli katonai művelet során - a palesztin sajtótitkárság szóvivője szerint - 4630 gyerek és 3130 nő halt meg.
Franciaországban 330 eljárást indítottak a hatóságok antiszemita cselekmények és terrorizmus dicsőítése miatt a Hamász palesztin terrorszervezet október 7-én Izraelben elkövetett támadása óta - tudatta hétfőn a francia igazságügyi tárca egy nappal azután, hogy csaknem 200 ezren vettek részt országszerte az antiszemitizmus elleni tiltakozó meneteken.
A belügyminisztérium pénteken közzétett összesítése szerint az elmúlt hónapban 1247 antiszemita cselekményt regisztráltak az országban, és 539 embert állítottak elő, köztük 154 külföldit. Összehasonlításképpen: tavaly egész évben 436 antiszemita cselekmény történt a hatóságok adatai szerint - adta hírül az MTI.
A hétfői közlés szerint eddig húsz esetben hoztak a bíróságok ítéletet.
Az antiszemita cselekmények elkövetői Gérald Darmanin belügyminiszter szerint "gyakran nagyon fiatalok", "sokszor kiskorúak".
A párizsi ügyészség hétfőn bejelentette, hogy nyolc tizenévest őrizetbe vettek azzal a Tiktok közösségi oldalra október 31-én feltöltött felvétellel kapcsolatban, amelyen a párizsi metró hármas vonalán utazók közül többen zsidók ellen uszítottak, majd azt kiabálták, hogy "Nácik vagyunk, büszkék vagyunk!", "Éljen Palesztina!".
Az ügyben terrorizmus dicsőítése, etnikai csoporthoz, nemzethez, fajhoz vagy valláshoz való - valós vagy vélt - tartozás vagy nem tartozás miatti nyilvános sértés, valamint gyűlöletre, erőszakra vagy faji megkülönböztetésre való nyilvános uszítás vádjával indult eljárás. Amennyiben bebizonyosodik a terrorizmus dicsőítésének bűncselekménye, az elkövetők öt év szabadságvesztéssel és 75 ezer eurós pénzbírsággal büntethetők. Nyilvános sértésért a bíróságok hat hónap börtönbüntetést és 22 500 eurós pénzbírságot szabhatnak ki, míg a nyilvános gyűlöletkeltés egy év szabadságvesztést és 45 ezer eurós bírságot von maga után.
Üzemanyag híján napokon belül bezárhatnak a kórházak, leállhat az ivóvíz- és a szennyvízszolgáltatás a Gázai övezetben, miután az ENSZ gázai övezeti helyi üzemanyagtározója rövid időn belül teljesen kiürül - jelentette be Philippe Lazzarini, az ENSZ palesztinokat segítő szervezetének (UNRWA) vezetője.
„Ez november 14-től súlyos hatással lesz a mentők és a nagyobb kórházak működésére" - hívta fel a figyelmet Lazzarini, hozzátéve, hogy az üzemanyaghiány miatt a dél-gázai táborokban megszűnhet a hulladékszállítás, a sűrűn lakott tengerparti sávban pedig leállhatnak a sótalanító üzemek, amelyek naponta legalább 290 ezer embernek biztosítanak ivóvizet.
Lazzarini elmondta: az UNRWA korábban azt kérte az izraeli hadseregtől, hogy töltse fel az ügynökség kimerülőben lévő üzemanyag-tározóját, mivel azonban a felkérés válasz nélkül maradt, „ez a tározó most üres" - tette hozzá.
„A helyzet tehát már most is nagyon súlyos, és hamarosan ettől is rosszabbá válhat" - jegyezte meg Lazzarini.
(MTI)
Tizenkét magyar állampolgár van még a Gázai övezetben, közülük öten a Hamász túszai.
Szijjártó: Több Gázai övezetben lévő magyar is megsérült, miután találat érte a tartózkodási helyüket
Tizenkét magyar állampolgár van még a Gázai övezetben, közülük öten a Hamász túszai.
Izraeli katonák likvidáltak egy 21 fős terrorista osztagot, akik a gázai al-Kudsz kórháznál nyitottak tüzet rájuk – közölte az izraeli hadsereg (IDF).
What could these Hamas terrorists possibly be doing with an RPG at the Quds Hospital? pic.twitter.com/Ajpnz0Hf4Q
— Israel Defense Forces (@IDF) November 13, 2023
A hadsereg szerint a fegyveresek egy civilekből álló csoport tagjai között vegyültek el, majd páncéltörő gránátvetőkkel és kézifegyverekkel lőttek az izraeli katonákra.
(Haaretz)
Egyperces gyászszünettel emlékeztek meg az ENSZ dolgozói hétfőn világszerte a gázai fegyveres konfliktus miatt eddig meghalt, több mint száz munkatársukról – jelentette be a világszervezet genfi központjának szóvivője.
Rolando Gómez hozzátette, hogy az ENSZ főtitkára, António Guterres kérésének megfelelően – helyi idő szerint délelőtt fél 10-kor – a világ minden olyan országában megtartották a megemlékezést, ahol működik ENSZ-képviselet.
A megemlékezésekkel egy időben a szervezet New York-i és genfi központjának épületeinél egyaránt félárbócra eresztették az ENSZ kék-fehér lobogóit, a genfi székházhoz vezető út két oldalán pedig nem húzták fel a 193 tagállam nemzeti zászlóit.
(MTI)
Jichák Hercog izraeli elnök felesége elárulta, hogy egyik fiuk a több százezer izraeli között van, akiket behívtak és a Gázai övezetben harcolnak – számolt be a Times of Israel.
„Már jó ideje elvesztettük vele a kapcsolatot, de van reményünk" – mondta Mihál Hercog, de azt nem árulta el, hogy a három fiuk közül melyik tartózkodik Gázában.
A Hamász nem hajlandó részleges túszcseréről sem tárgyalni – írja a Times of Israel egy libanoni Hamász-vezető, Oszama Hamdan bejelentésére hivatkozva. Hamdan vasárnap este arról beszélt, hogy az álláspontjuk a túszokkal kapcsolatban a kezdetektől fogva világos volt, miszerint csakis a teljes fogolycserét tartják elfogadhatónak. Tehát a túszokat csak abban az esetben engedik el, ha Izrael is szabadon bocsátja a börtöneiben fogvatartott Hamász tagokat.
Ugyanakkor azt Hamdan is megerősítette, hogy zajlanak tárgyalások a külföldi útlevéllel rendelkező túszok elengedéséről, ám ezeket szerint épp Izrael akadályozza.