Az önálló kormányzattal bíró, de hivatalosan Kínához tartozó sziget képviseleti irodát nyitna Észtországban. A másik két balti államban már van tajvani képviselet.
Kína felszólítja Észtországot, hogy tartsa tiszteletben az „egy Kína" elvet és ne engedje meg, hogy Tajvan képviseleti irodát nyisson az országban – közölte szerdán a kínai külügyminisztérium. A képviseleti iroda nem nagykövetség, ahhoz ugyanis különálló államként kellene elismerni Tajvant, amit a világ legtöbb országa, így Észtország sem tesz. Kína továbbra is saját területe részének tekinti az 1949 óta önálló kormányzattal rendelkező szigetet.
Az észt média kedden arról számolt be, hogy Kína észtországi nagykövete, Kuo Hsziao-mej az észt-kínai parlamenti csoport elnökével, Toomas Kivimagival folytatott megbeszélésen arra figyelmeztetett, hogy elhagyja az országot, ha Tajvan képviseleti irodát nyit Észtországban. Vang Ven-pin kínai külügyi szóvivő szerdán azt közölte, „Kína felszólítja az észt felet, hogy tartsa magát az „egy Kína" elvhez, tartózkodjon attól, hogy Tajvan bármilyen hivatalos szervezetet hozzon létre, és hatékonyan védje meg a kétoldalú kapcsolatok politikai alapjait".
A tajvani külügyminisztérium a múlt héten közölte, hogy egyelőre tárgyalási szakaszban van az észtországi képviseleti iroda felállítása, és hogy a két fél még nem állapodott meg a kérdésben. Joseph Wu tajvani külügyminiszter a héten a három balti államban, Észtországban, Litvániában és Lettországban tesz látogatást, melyek közül Tajvan Lettországban és Litvániában már rendelkezik képviselettel.
Észtország és Lettország kilép a kelet-európai Kína-klubból
17+1 ez volt az Új Selyemút kelet-európai kezdetén. Litvánia már tavaly kilépett, így lett 16, amely immár 14-re csökkent, mert Észtország és Lettország is közölte: Peking Moszkva-barát politikája miatt távozik.