Világ 2023. november. 01. 07:42

Több mint 11 ezer célpontot támadott már Izrael, megnyitották a rafahi átkelőt - tudósítás az izraeli-palesztin háborúról

Egyre súlyosabb a helyzet Gázában, ahol az izraeli hadsereg sűrűn lakott területeket támad a Hamász elleni háborúban. Tudósításunk a háború 26. napjáról.

Izrael háborúban
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Jordánia visszahívja nagykövetét Izraelből, és felszólítja az izraeli külügyminisztériumot, hogy ammáni nagykövetüket, aki már korábban elhagyta az arab királyságot, ne küldjék vissza – jelentette be szerdán Ajmán Szafadi jordániai külügyminiszter.

A tárcavezető hangsúlyozta, hogy elítélik az ártatlan emberek életét követelő, "tomboló izraeli háborút", amely "példátlan humanitárius katasztrófát idézett elő". Hozzátette, hogy a háború nemcsak az egész régió biztonságát, de a nemzetközi békét is veszélyezteti.

A jordániai nagykövet visszatérését a gázai övezeti háború fejleményeitől tette függővé. Izraelnek haladéktalanul véget kell vetnie a kiváltott humanitárius katasztrófának, valamint minden olyan intézkedésnek, "amely megfosztja a palesztinokat élelemhez, ivóvízhez, illetve gyógyszerekhez való joguktól".

Jordánia 1994-ben békeszerződést írt alá Izraellel, a második arab ország volt, amely diplomáciai kapcsolatot létesített a zsidó állammal.

(MTI)

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

Kemény bírálatot fogalmazott meg az X-en (Twitter) Josep Borrell, az EU külpolitikai főképviselője az izraeli hadsereg keddi gázai támadása miatt. Az IDF a Hamász terroristái ellen intézett légicsapása sűrűn lakott területeket, többek között egy menekülttábort érintett Dzsabáliában.

Borrrell posztjában kiemelte: Izraelnek joga van megvédeni magát, de ezt a nemzetközi joggal összhangban kell megtennie, az pedig világosan kimondja a civil lakosság védelmét. António Guterres ENSZ-főtitkárt idézve hozzátette: a nemzetközi humanitárius jogot (IHL) nem lehet szelektíven alkalmazni, az önvédelemnél pedig minden esetben figyelembe kell venni a civil lakosság védelmére vonatkozó kötelezettséget.

 

Hosszú és komplex támadásra készül Izrael a Hamász ellen, amely "bátorságot, határozottságot és kitartást követel meg" - közölte Joav Gallant, az ország védelmi minisztere. A politikus az X-re feltöltött posztjában arról írt, hogy a haderő (IDF) támadásai a Hamász terroristái ellen "kemény és fájdalmas" csapások, ezek miatt részvétét fejezte ki az elhunyt civilek családtagjainak.

 


Az IDF kedden Gáza egy sűrűn lakott része ellen intézett légi támadást, amelyben egy menekülttábort is találatok értek. Az első hírek szerint legalább ötven civil áldozatot követelő támadást a közel-kelet több állama is elítélte.

Egy héten belül másodszor szűnt meg szerdán a telefon- és internetszolgáltatás a Gázai övezetben - közölték a helyi hatóságok. Utoljára a múlt hét végén, a nagyszabású izraeli támadás elindulásakor történt hasonló, a palesztin vezetés így most is attól tart, hogy hasonló támadás követheti a lépést.

 

Megnyithatják a rafahi átkelőt a sebesült gázaiak számára - tudta meg "hihető forrásból" a BBC. Az egyiptomi határon fekvő átkelő a Hamász október 7-én indított támadássorozata óta zárva tartják, az akár már szerdára várható megnyitással lehetővé válik, hogy a legsúlyosabb állapotban levő palesztinok Egyiptomban kaphassanak orvosi segítséget - írja a brit közszolgálati portál.

A brit külügyminisztérium is megerősítette, hogy tárgyalások folynak az újranyitásról, arról azonban nem közölt részleteket, pontosan kik hagyhatják el Rafahon keresztül a támadás alatt álló területet.

(BBC)

Több mint 11 ezer, "terrorista szervezetekhez" köthető célpontot támadott az izraeli hadsereg (IDF) - tette közzé az IDF. A legutóbbi nagyszabású akció Dzsabáliában történt, ez az IDF közlése szerint a légitámadásban meghalt a Hamász egyik magas rangú tábornoka, és elpusztította a szervezet földalatti infrastruktúráját.

Az akció sűrűn lakott területen, egy menekülttábornál történt, keddi hírek szerint legalább ötven halálos áldozatot követelt.

Hirdetés