Világ hvg.hu 2023. október. 16. 09:16

Megosztják a háborúk a nagy amerikai pártokat, a demokraták Izrael, a republikánusok Ukrajna támogatása miatt vitáznak

A kérdés azért izgalmas, mert a Biden-kormányzat azzal próbálja átvágni a gordiuszi csomót, hogy egy nagy törvénycsomagba pakolja össze az ukránoknak, illetve az Izraelnek szánt támogatásokat a tajvani segéllyel és az amerikai határvédelemre fordítandó forrásokkal, ami vagy átmegy a kongresszuson, vagy még a mostaninál is súlyosabb belpolitikai válságot okoz az országban.

Izrael háborúban
Friss cikkek a témában

A republikánus törvényhozók nagyjából egységesek Izrael támogatásában, míg Ukrajnával kapcsolatban ez már távolról sem mondható el róluk, az utóbbi támogatásával kapcsolatban viszont a demokraták körében nincs nagyon vita, ők sokkal inkább az Izrael melletti kiállást tartják problémásnak – derül ki a Wall Street Journal elemzéséből.

A következő hetekben a két kérdés sorsa most összekapcsolódhat a Capitoliumon, mivel a Biden-kormányzat épp azt latolgatja, hogy a két országnak szánt támogatásokat, valamint a Tajvan és az amerikai határvédelem finanszírozására biztosítandó forrásokat egyetlen törvénycsomagban vonja össze, amelyet a még meg nem nevezett új házelnöknek kellene majd valahogy átvinnie a képviselőházon.

A Trump-éra előtti hagyományos, republikánus héjamentalitásból nem sok minden maradt, mostanra a párt élvonalában ugyanúgy találni az Ukrajnának való fegyverszállításokat teljes mértékben támogató politikust, mint olyat, aki inkább vonakodónak nevezhető ebben a kérdésben. Márpedig jelenleg a képviselőházban republikánus többség van, így az ellenzék támogatásának megszerzése kulcsfontosságú a kormány számára, ha át akarja nyomni a törvénycsomagot a kongresszuson, persze ennek előfeltétele, hogy a Republikánus Párt magával is megegyezzen, már ami az új házelnök személyét illeti.

Példátlan, ahogy nyolc republikánus szétverte pártja többségét és megbénította a washingtoni törvényhozást

Az USA történetében először leváltották a képviselőház elnökét, amit a republikánus Kevin McCarthy maroknyi párttársa hajtott végre, a kárörvendő demokraták segítségével. Az eredmény törvényhozási káosz, akkor, amikor november közepéig össze kellene rakni a már futó pénzügyi év végleges költségvetését, az utolsó pillanatban összefércelt átmeneti helyett.

A nagy nemzetbiztonsági törvénycsomag ötlete eredetileg olyan, Ukrajnát támogató republikánusoktól származik, akik úgy vélik, hogy jobb lenne, ha a párttársaiknak az elnökválasztás előtt egy évvel csak egyszer kellene szavazniuk ilyen súlyos kérdésekben, és nem többször egymás után.

A hagyományos felállás abban a tekintetben is változott, hogy egykoron Izrael támogatásának kérdése kétpárti egységet képezett, mostanra azonban a demokraták progresszív szárnya a támogatás csökkentése mellett száll síkra, arra hivatkozva, ahogyan Izrael a palesztinokkal bánik, illetve a ciszjordániai megszállás körülményeit is helytelenítik, a képviselők között vannak, akik apartheidet emlegetnek ezzel kapcsolatban, míg más demokraták pedig határozottan kiállnak Izrael mellett.

A CNN egy közvéleménykutatása szerint a demokrata szavazók hajlamosabbak a palesztinok iránti szimpátiára, mint a republikánusok, ugyanakkor Izrael nagyfokú támogatása mindkét szavazótábor többségére igaz.

A külpolitika irányával kapcsolatos vita erősen befolyásolhatja a választásokat is, márpedig ilyesmi 2008-óta nem fordult elő Amerikában, akkoriban az iraki háború kérdése gyakorolt hatást az elnökválasztásra. Emellett azonban kérdéses az is, hogy a külpolitikai elképzelések ilyetén megosztottsága mellett meddig lesz képes az Egyesült Államok fenntartani a korábbi hagyományokon alapuló szövetségi rendszerét és a világpolitikában elfoglalt szerepét?

Az izraeli-palesztin háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Joe Biden szerint hiba volna Izrael részéről megszállni a Gázai övezetet, eddig 30 amerikai állampolgár halt meg a Hamász támadása miatt - közvetítésünk a háborúról

Izrael ENSZ nagykövete arról beszélt, hogy egy esetleges szárazföldi támadást követően sem áll érdekükben újra megszállni Gázát, még legalább 13 amerikai állampolgár sorsáról nincs információja Washingtonnak.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.