De ehhez a korábbi miniszterelnöknek meg kell szereznie a szeparatisták támogatását is.
VI. Fülöp spanyol király kedden utasította Pedro Sánchez ügyvezető miniszterelnököt a kormányalakításra – írja a Politico.
Ahogy arról korábban már beszámoltunk, Sánchez pártja nyáron elvesztette a választásokat. Azonban, mivel sem a baloldalnak, sem a jobboldalnak nem lett elég szavazata a kormányalakításhoz, a korábbi miniszterelnök már júliusban bejelentette, hogy megpróbálkozna a kormányalakítással.
Alberto Núñez Feijóo konzervatív vezető megpróbált kormányt alakítani, de a múlt héten nem kapta meg a spanyol parlamentben a miniszterelnöki tisztséghez szükséges többségi támogatást.Elvesztette a választást a spanyol miniszterelnök, de megpróbálkozna a kormányalakítással
Sem a baloldalnak, sem a jobboldalnak nincs elegendő szavazata a kormánytöbbséghez, de a szociáldemokratáknak több esélyük van koalíciós partnereket találni. A jobboldal kisebbségi kormányt akar, Sánchez szerint „a parlamentáris demokrácia elsősorban nem arról szól, ki kerül ki győztesen egy választásból, hanem kormányzóképes többségek kereséséről".
A korábbi szocialista miniszterelnök, Sánchez 2018-ban azután került hatalomra, miután sikeresen állt a Mariano Rajoy konzervatív miniszterelnök elleni bizalmatlansági szavazás élére.
Ahhoz, hogy most is miniszterelnök lehessen, egy sor szélsőbaloldali és szeparatista párt támogatását kellene megszereznie.
A volt katalán elnök pártja mentheti meg a baloldalt Spanyolországban
A száműzetésben élő Carles Puigdemont katalán exelnök pártjának frakciója dönthet a spanyol kormányalakításról: támogatták a parlament szocialista elnökjelöltjét voksukkal, ezzel pedig Pedro Sánchez volt kormányfő is közelebb került az újrázáshoz.
A Politico szerint Sánchez várhatóan kisebbségi kormányt alakít Yolanda Díaz szélsőbaloldali Sumar koalíciójával (ez annak az Podemos nevű pártnak az utódja, amellyel a szocialisták az előző ciklusban kormányoztak), és külső támogatást kér olyan csoportoktól, mint a Baszk Nacionalista Párt, a baszk szeparatista EH Bildu és a Galíciai Nacionalista Blokk. Kulcsfontosságú lenne a számára a katalán szeparatisták (Junts csoport és a Katalán Köztársasági Baloldal (ERC)) támogatása is, de valószínűleg ezt lesz a legnehezebb megszereznie.
Bloomberg-kommentár: Spanyolország megmutatta, hogy az európai jobboldal hol csinálta rosszul
A szélsőjobbos Vox választási kudarca után a kontinens középjobb vezetői remélhetőleg óvatosabbak lesznek, és nem veszik át simán az összeesküvés-elméletek macsó híveinek retorikáját.