Fél évvel a tervezett időpont után látogat Franciaországba az angol király, akit májusban koronáztak meg. A nyugdíjreform elleni nagy tüntetések miatt Károly inkább Németországot választotta, bár kezdetben Franciaország volt az első számú célpont, hiszen Viktória királynő fia, Edward király Párizsban alapozta meg az Entente cordiale-t, amely szövetségessé tette a brit és a francia birodalmat Németországgal szemben.
“Mély történelmi kapcsolatok fűzik össze Franciaországot és Nagy-Britanniát” - hangsúlyozta az angol király érkezése előtt Emmanuel Macron francia köztársasági elnök arra utalva, hogy Anglia első, normann király, Hódító Vilmos Caen városából érkezett a szigetországba, hogy elfoglalja annak trónját. A normandiai Caenba érkeztek azután a szövetséges csapatok 1944-ben, hogy felszabadítsák Franciaországot a náci uralom alól. Az angol- francia szövetséget Viktória királynő fia, Edward alapozta meg, aki döntő szerepet játszott abban, hogy létrejött az Entente cordiale, melynek alapján a két ország évszázados háborúskodás után szövetségessé vált.
Nagy Britanniában a király az államfő, de nem avatkozik be a diplomáciába, az a kormány feladata. Macron elnök a brit–francia kapcsolatokról legutóbb márciusban tárgyalt Rishi Sunak brit miniszterelnökkel. A két állam kapcsolatai feszültté váltak a Brexit következtében, de mára felülkerekedett az együttműködés szándéka. Legutóbb már arról döntött a francia elnök és a brit kormányfő, hogy fokozzák a katonai együttműködést, amelyet Vlagyimir Putyin orosz elnök Ukrajna elleni agressziója tett aktuálissá Európában.
Károly és Kamilla királyi fogadtatása Versailles-ban lesz, ahol Emmanuel Macron elnök a Garde républicaine – a napóleoni gárda mintájára megszervezett kormányőrség – élén fogadja őket. Ezt megelőzően az Élysée-palotában tárgyal a két államfő. Természetesen szóba kerül Károly király kedvenc témája, a környezetvédelem. Annál is inkább, mert a nemzetközi klímavédelmi egyezményt épp Párizsban írták alá 2015-ben.
Az angol király és neje felkeresi a Notre-Dame székesegyházat is, amely kiégett 2019-ben, de gyors ütemben folyik az újjáépítés.
Károly és Kamilla látogatást tesz Saint-Denisben is, ahol a székesegyházban a francia királyok vannak eltemetve. A múltban a francia és az angol királyi ház rokoni kapcsolatban állt egymással: Aquitánia hercegnője, Aliénor előbb egy francia király, majd II. Henrik angol uralkodó hitvese lett. Oroszlánszívű Richárd az ő fia volt, aki franciául beszélt, és élete nagy részét nem Nagy-Britanniában, hanem a Szentföldön töltötte. Erre emlékezve Károly és Kamilla a látogatás utolsó, harmadik napján Bordeaux-ba, Aquitánia fővárosába látogat el. A francia sajtó ennek kapcsán megjegyzi, hogy Bordeaux továbbra is igen népszerű a brit polgárok körében, hiszen a Brexit ellenére több mint 30 ezren telepedtek itt le.
Milyen lesz a királyi menü Versailles-ban?
“Szeretnénk bemutatni a francia kultúrát, művészetet és természetesen a gasztronómiát az angol királyi párnak” – hangsúlyozta Macron elnök. Az, hogy milyen lesz az angol királyi menü Versailles-ban természetesen hétpecsétes titok, de az angol király séfjével már hónapok óta zajlik az egyeztetés, amelyre a pontot azután Macron teszi, de természetesen csak azután, hogy Őfelsége is rábólintott.
Az Élysée-palota negyventagú szakácscsapata készíti el a királyi menüt, amelyet azután elszállítanak Versailles-ba, ahol már nem működik olyan királyi konyha, mint XIV. Lajos idejében.
Minthogy az angol királyi pár már nem fiatal, ezért a francia szakácsok könnyű menüt készítenek: szárnyasok és halak mindenképp lesznek benne, esetleg még bárány is, de disznó vagy marhahús aligha. A királyi protokoll természetesen eljuttatta Károly és Kamilla allergialistáját is a franciáknak, hogy elkerüljék a kellemetlen meglepetéseket.
“Mindenek előtt igyekszünk a francia nemzeti konyhát bemutatni ilyenkor, de sokkal fontosabb, hogy alkalmazkodjunk a vendég ízléséhez” – nyilatkozta az Élysée-palota egykori főszakácsa a a francia RTL Focus portáljának.