A Wagner-csoport vezére lázadása óta először posztolt videós üzenetet, melyben arról beszél, hogy zsoldoscsapata "szabadabbá teszi" a kontinenst.
Elbukott fegyveres zendülése óta először posztolt videós üzenetet a Wagner-csoport vezére, Jevgenyij Prigozsin.
A Telegramra feltöltött képsoron Prigozsin – most is – katonai felszerelésben látható, és arról beszél, hogy zsoldosai "szabadabbá teszik" Afrikát. A sivatagi környezet alapján Prigozsin akár valahol Afrikában is lehetett a videó elkészültekor, de hogy valóban így volt-e, azt a felvételről beszámoló BBC nem tudta megerősíteni.
A videón Prigozsin arról beszél, hogy csapatai ásványi anyagok után kutatnak, és iszlamista milíciákkal és más bűnözőkkel harcolnak.
"Dolgozunk. A hőmérséklet 50 pluszos – pont, ahogy szeretjük. A Wagner felderítő- és kutatóakciókat hajt végre, Oroszországot még nagyobbá teszi minden kontinensen, Afrikát pedig még szabadabbá. Igazságot és boldogságot hozunk – az afrikai embereknek, de rémálommá tesszük az ISIS, az Al-Kaida és más banditák életét."
Prigozsin arról is beszél, hogy a Wagner toboroz, és a zsoldossereg továbbra is teljesíti a kitűzött feladatait: "ígéretet tettünk, hogy sikerrel járunk."
Prigozsin júniusban egynapos, rapid zendülést hajtott végre Oroszországban Vlagyimir Putyin ellen, de a fehérorosz elnök közvetítésével tárgyalásba kezdett Moszkvával, és végül visszafordította az orosz főváros felé haladó csapatait. Azóta Fehéroroszország befogadta a zsoldossereget, akik már Lengyelország határán is keltik a feszültséget. Közben úgy tűnik, Prigozsin sem lett teljesen kegyvesztett. Egyrészt még életben van, másrészt múlt hónapban Szentpéterváron fényképezték le, az Afrika–Oroszország-csúcstalálkozón, amint kezet fogott Freddy Mapouka nagykövettel, a Közép-Afrikai Köztársaság elnöki tanácsadójával.
Mindeközben óriási feszültség kerekedett a Száhel-öv – most már csak – exdemokráciájában, Nigerben, ahol a hadsereg megpuccsolta a kormányt. A puccsistákat éltető tömegnél pedig orosz zászlók lengenek. A nigeri puccsról és annak orosz – feltehetőleg wagneres – kapcsolatairól nemrég Földes András készített interjúkat helyiekkel:
Az oroszokat éltetik, mert utálják a franciákat - az akadozó neten bemutatott helyzetkép a puccs utáni Nigerből
A világtól elzárt, puccson átesett afrikai ország Európát is érintő konfliktust robbanthat ki. A Wagner rajzfilmes hősei legyőzhetik a valóságos államfőt. Földes András nigeri interjúiból baljós kilátások rajzolódnak ki az országról, amely eddig csak filmbe illő sivatagi városairól és gyönyörű homokdűnéiről volt ismert.
A Wagnernek több ezer harcosa van Afrikában, itt több ország antidemokratikus vezetőségével is szorosra fűzték a kapcsolatot, tanácsadóként irányítják a helyi – Nyugat-ellenes – propagandát, harcolnak a dzsihádista lázadók ellen, de közben háborús bűnök elkövetésével vádolják őket, bizonyítottan tucatszám ölnek meg ártatlanokat is. Szolgálataikért cserébe rendszerint ráteszik a kezüket az adott ország ásványi kincseire, olajkutakat, arany- és gyémántbányákat üzemeltetnek, a kitermelt anyagot pedig Oroszországba viszik. Erősek Maliban és különösen a Közép-afrikai Köztársaságban. A Wagner afrikai tevékenységéről, és általánosságban Oroszország afrikai nyomulásáról itt írtunk hosszabban:
Véreskezű orosz zsarnokok, mégis keblére öleli őket Afrika
A Wagner-csoport viselkedése a legrosszabb gyarmatosító emlékeket idézi Afrikában: egész falvakat irtanak ki, kizárólag a pénz, az arany és a gyémánt mozgatja őket, és tisztes helyi polgárokat is simán kórházba juttatnak, ha épp úgy tartja kedvük. Ennek ellenére a kontinens több országa valósággal rajong az oroszokért, van, ahol a zsoldosseregnek szobrot emeltek, a mozik a „hőstetteikről" szóló akciófilmeket vetítik.