A tudósok több mint egy évszázada próbálkoznak az eljárással, egy agyhalott betegbe ültették az állati szervet.
Az Alabamai Egyetem kutatóinak összejött egy áttörés a szervátültetés terén: az általuk beültetett génmódosított sertésvese nagyon gyorsan reagált és ellátta azokat a funkciókat az emberi szervezetben, amiket az eddigi esettanulmányok nem tudtak felmutatni – írja a Science Alert.
A kutatók rájöttek, ha az állati szervet genetikailag módosítják, meg tudják téveszteni az emberi immunrendszert, így a szervezet befogadja azt. Az eddigi műtétek alkalmával az emberi immunrendszer megtámadta az idegen szövetet még a kilökődést gátló gyógyszerek adagolásának ellenére is.
A vese a vizelettermelésért és a szervezet megfelelő kreatininszintjéért felel, az eddigi próbálkozások alkalmával a beültetett szervek nem tudták ezeket biztosítani, a mostani műtét azonban sikerrel járt. Családja engedélyével ültették egy agyhalott betegbe a sertésvesét az orvosok.
A xenotranszplantáció, vagyis a fajok közötti szervátültetés több tízezer ember életének megmentésében segíthet. A génmódosított állati szervek egy hétig is képesek voltak ellátni funkciókat az emberi szervezetben. A szervátültetésre várók listája világszerte hosszú, a xenotranszplantáció pedig segíthet a donáció kivárásában és a végstádiumú vesebetegek terápiájában is.
A kutatás még korai fázisban van, de a kutatást vezető orvos szerint az eredmény reményt adhat a dialízisre szorulóknak, hosszú távon pedig potenciálisan segíthet leküzdeni az emberi donorvesehiányt is.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)