A volt elnök jogi csapata a fenti kijelentésre és arra alapozná még Trump védelmét a szövetségi vádpontokkal szemben, hogy az elnök kijelentéseit a választási rendszerről védi az alkotmány szólásszabadságot biztosító első kiegészítése.
Még ha Donald Trump meg is sértette az alkotmányt, amikor arra próbálta kényszeríteni Mike Pence alelnököt, hogy ne ismerje el a 2020-as választások eredményeit, az nem minősül bűncselekménynek – érvelt John Lauro, Trump ügyvédje vasárnap a Wall Street Journal tudósítása szerint. Lauro szerint továbbá a volt elnöknek a választási rendellenességekre vonatkozó kijelentéseit pedig védi az USA alkotmányának szólásszabadságot biztosító első kiegészítése.
A fentiekből már látható, hogy mi lehet a meghatározó stratégiája Donald Trump jogi csapatának, akik a volt elnököt készülnek védeni a jövő évi elnökválasztási kampány központi elemének ígérkező szövetségi szintű büntetőperben.
Trumpot azzal vádolják, hogy a 2020-as választások elvesztését követően összeesküvést szőtt a hatalom megtartására.
„A kormányzat sosem lesz képes minden kételyt nélkülözően bebizonyítani, hogy Trump elnököt bűnös szándék vezette volna, márpedig ez az ügy erről szól” – nyilatkozta Lauro és hozzátette, hogy ezt fogja hangsúlyozni akkor is, amikor a bíróság esetleg úgy döntene, hogy meghallgatja Mike Pence volt alelnök tanúvallomását.
Lauro megütközését fejezte ki azon is, hogy a per milyen gyorsan kilép az előkészítői szakaszból. Moxila Upadhyaya bíró ugyanis egy hetet adott a feleknek, hogy javaslatot tegyenek a per kezdetének dátumára. „40 éves ügyvédi munkám során egyetlen egyszer sem láttam olyat, hogy egy ilyen szintű per bíróság elé került volna 2-3 évnél hamarabb” – mondta Lauro.Fenyegetőzése után az ügyészek eltiltatnák Trumpot a nyilatkozástól
Se a volt elnök, se jogi képviselői nem nyilatkozhatnának a vádeljárás részleteiről, mert annak az érintettekre nézve megfélemlítő hatása van.
A közelgő választások mindenképpen rányomják a bélyegüket a tárgyalásra és míg a vád a per gyorsításában, addig Trump csapata az eljárás lassításában lenne érdekelt. Nem utolsó sorban azért, mert egy nemrég nyilvánosságra került közvélemény-kutatás szerint még a republikánusok közel fele sem szavazna Trumpra, ha elmarasztaló ítélet születne ellene egy bűnperben. Márpedig a volt elnök látszik most a 2024-es republikánus kampány befutó jelöltjének.
Persze, ha Trump esetleg megnyerné a választásokat a per vége előtt, az elnöki hatalmát arra is felhasználhatná, hogy leállítsa az ügyet, vagy legalábbis parkolópályára állítsa, hogy arról az eddig precedens nélküli eshetőségről ne is beszéljünk, hogy akár még meg is kegyelmezhet magának menet közben, ami a per azonnali végét is jelentené.
Pláne, hogy Trumpnak nem csak ebben az ügyben kell bíróság elé állnia, van még két másik büntetőügye is: az egyiket egy New York állambeli bíróságon tárgyalják, amely egy felnőttfilmes színésznőnek fizetett hallgatási pénzek körül forog; a másikat pedig egy szövetségi bíróságon, ahol azzal vádolják, hogy 2021 januárjában úgy távozott hivatalából, hogy közben bizalmas és minősített nemzetbiztonsági dokumentumokat tartott meg.